Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane, niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.
Szczepienie / zdjęcie poglądowe  Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio
Szczepienie / zdjęcie poglądowe / Pixabay License

– Nigdy nie czułem się tak słaby, jak przez ostatnie dwa lata. Czuję się tak, jakbym był uwięziony w swoim ciele, i mam wrażenie, że nie istnieję – relacjonuje w obszernym reportażu opublikowanym przez Deutsche Welle Sascha Schwartz, który 25 marca przyjął szczepionkę Astra Zeneca.

30-latek twierdzi, że wcześniej czuł się bardzo dobrze, był wysportowany i pełen życia.

Schwartz opisał swoją historię jako dwa lata ciężkich fizycznych dolegliwości. Mężczyzna miał doświadczać silnego bólu głowy i wysokiej gorączki. Ostatecznie zdiagnozował u siebie aż 96 objawów chorobowych, które utrudniały mu normalne funkcjonowanie. Jednym z najgorszych była „mgła mózgowa”, która nie pozwoliła mu swobodnie myśleć i koncentrować się. 

– Człowiek jakby przełączał się na inny tryb działania. Wszystko robi się jak we śnie, jakby do mózgu nie docierały żadne bodźce. Radości życia i emocji już nie ma – przekazał rozżalony mężczyzna.

Następna dawka i dalsze powikłania

Sascha Schwartz miał nadzieję, że kolejna dawka ulży jego cierpieniom. Z tego względu w czerwcu 2021 roku zdecydował się na BioNTech/Pfizer. Nie była to trafiona decyzja, ponieważ po przyjęciu kolejnej szczepionki mężczyzna poczuł się jeszcze gorzej. W czasie swojej pracy doznał załamania nerwowego i trafił na zwolnienie. 

Ostatecznie znalazł się na oddziale psychiatrycznym, jednak nawet dwanaście tygodni terapii nie przyniosło spodziewanego rezultatu. Dodatkowo przez pół roku musiał szukać właściwego immunologa, który potraktował „serio” jego historię. 

– Są dni, kiedy zostaję w łóżku i mam tylko siłę na gapienie się w sufit. Zacząłem kurs francuskiego, raz w tygodniu, ale po lekcji jestem tak wyczerpany, że muszę się położyć – wyjaśnił zaszczepiony. 

Sascha Schwartz, by wspomóc osoby cierpiące w podobny sposób, założył grupę samopomocową w Kolonii. Aktualnie należy do niej 70 osób. Ocenił, że na świecie wciąż brakuje wiedzy i zrozumienia dla tych, którzy doświadczają powikłań poszczepiennych.

Minister zdrowia Karl Lauterbach obiecał wesprzeć osoby, które zmagają się z długotrwałymi skutkami po chorobie i szczepieniach. Wspomina o stworzeniu specjalnego programu, który miałby badać powikłania, a następnie stworzyć odpowiednie metody leczenia. 

Jak podaje Deutsche Welle, powołując się na informację z Instytutu Szczepionek i Leków Biomedycznych im. Paula Ehrlicha, „od rozpoczęcia kampanii szczepień do 31.10.2022 r. po szczepieniu podstawowym plus szczepieniach uzupełniających zgłoszono 333 492 podejrzeń zdarzeń niepożądanych i 50 833 poważnych zdarzeń niepożądanych. Wskaźnik zgłaszania wszystkich pojedynczych podejrzeń zachorowań wyniósł 1,78 na 1000 dawek szczepionki, poważnych pojedynczych podejrzeń zachorowań 0,27 na 1000 dawek szczepionki”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe