Adam Zyzman: Sami wybrali!

W zasadzie jako członek związku zawodowego, który walczy o poszerzenie uprawnień emerytalnych i tzw. emerytury stażowe, powinienem solidaryzować się z Francuzami… chciałem napisać, „których oszukano”, ale uświadomiłem sobie, że nikt nikogo nie oszukiwał, że podwyższenie wieku emerytalnego nad Sekwaną było w programie wyborczym Macrona.
Emmanuel Macron Adam Zyzman: Sami wybrali!
Emmanuel Macron / PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

Tylko że wyborców francuskich w okresie wyborów wcale to nie interesowało! Oni głosowali w systemie zero-jedynkowym: za Marine Le Pen albo przeciwko niej – i reszta ich nie obchodziła! Teraz są zdziwieni, protestują, wściekają się, że nowe progi emerytalne prowadzono uchwałą rządową, a nie ustawą parlamentarną, że nie udało się obalić rządu… Tylko że wszystko to nie ma żadnego znaczenia, bo nawet upadek rządu nie wstrzyma prezydenckiej ustawy!

Rzecz bowiem w zaślepieniu ideologicznym, utrzymującym szerokie rzesze wyborców w przekonaniu, że najważniejsze jest nie dopuścić do władzy prawicy, bo to wstyd! Nie jest wstydem poruszać się po śmierdzących i płonących ulicach, utrudniać życie sobie i innym, wywołując strajki w coraz to innych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego, toczyć walki z policją, ale nikt nie zapyta nawet głośno, jak ten problem planowała rozwiązać Le Pen! Czy też twierdziła, że nie ma pieniędzy, jak u nas Rostowski, czy miała świadomość, że wystarczy zmienić sposób gospodarowania budżetem państwa, jak u nas Zjednoczona Prawica, i środki na dotychczasowe emerytury się znajdą?

Niestety, zaczadzenie umysłów Francuzów, którzy bardziej ślepo nienawidzą prawicy, która od lat nie może pokazać, czy potrafi rządzić, niż okradającego ich Macrona i jego ugrupowanie, jest porównywalne do zaczadzenia części wyborców w Polsce, którzy podobnie odrzucają wszystko, co robi Zjednoczona Prawica, choć z jej polityki skwapliwie korzystają, wyciągając rękę po wszystkie dodatkowe świadczenia i tarcze ochronne. I także oni, mając świadomość, że ludzie Tuska zapowiadają ponowne wydłużenie wieku emerytalnego, gotowi są głosować na jego ugrupowanie, bo przecież głosowanie na PiS to wstyd! Nie zadadzą sobie pytania, na co chce przeznaczyć Platforma środki zaoszczędzone na emerytach, skoro rząd PiS-u udowodnił, że środki na wcześniejsze emerytury są w budżecie i przez kilka lat ich funkcjonowania nie doprowadzono do załamania się systemu emerytalnego ani gospodarki państwa, mimo szczególnych utrudnień okołogospodarczych. Nikt nie próbuje nawet wytłumaczyć Tuskowi, że jeśli te środki są, to może nie trzeba ograniczać ilości emerytów, lecz powtarza się, że wcześniejsze emerytury to zło, bo wprowadzone przez PiS!

Czekam więc na zbliżające się wybory i zastanawiam się, czy Polacy będą mądrzejsi od Francuzów, czy też zagłosują tak, jak „wypada”, a za rok obudzą się z protestami na ustach, trawestując piosenkę Krzysztofa Krawczyka: To co dał nam PiS, już po roku zabrał Tusk…

Adam Zyzman


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe