Ordo Iuris: Działacz pro-life uniewinniony przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uniewinnił działacza Fundacji Pro – prawo do życia, skazanego wcześniej na grzywnę. Przyczyną obwinienia wolontariusza było prezentowanie przez niego billboardu pokazującego skutki aborcji, co, w opinii sądów, miało być „czynem nieprzyzwoitym”. Mężczyzna został skazany na grzywnę przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu. Wyrok ten podtrzymał Sąd Okręgowy. Prokurator Generalny wniósł kasację od tego wyroku i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który dopatrzył się uchybień proceduralnych i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy. Ostatecznie Sąd Okręgowy uniewinnił działacza, wskazując, że działał on w granicach prawnie gwarantowanej wolności słowa. Obwinionego reprezentował w postępowaniu Instytut Ordo Iuris.
zdjęcie poglądowe Ordo Iuris: Działacz pro-life uniewinniony przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

W lutym 2020 r. strażnicy miejscy sfotografowali bilbord umieszczony na jednym z budynków we Wrocławiu. Znajdowało się tam zdjęcie przedstawiające skutki aborcji. Zostało ono umieszczone w tym miejscu przez działacza pro-life na wynajętej przez niego powierzchni reklamowej.

Ostatecznie Sąd Okręgowy we Wrocławiu uniewinnił działacza

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków skazał wolontariusza na karę 500 zł grzywny oraz zwrot kosztów postępowania. Zdaniem sądu, mężczyzna naruszył art. 140 Kodeksu wykroczeń, który zakazuje nieobyczajnych wybryków oraz art. 141 kw, penalizujący umieszczanie w przestrzeni publicznej nieprzyzwoitych ogłoszeń, napisów lub rysunków.

Instytut Ordo Iuris, który reprezentował obwinionego, wskazywał, że drastyczne treści są wykorzystywane w wielu kampaniach społecznych. Jako przykłady prawnicy podawali zdjęcia umieszczane na paczkach papierosów oraz fotografie ofiar wypadków komunikacyjnych prezentowane w ramach akcji promujących bezpieczeństwo na drodze.

Po wyroku Sądu Rejonowego, Instytut złożył apelację do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Sąd drugiej instancji utrzymał jednak wyrok w mocy. Prokurator Generalny wniósł wówczas kasację do Sądu Najwyższego, którą Instytut Ordo Iuris poparł i rozwinął pismem procesowych. Sąd Najwyższy dopatrzył się istotnych braków w uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Ostatecznie SO we Wrocławiu uniewinnił działacza, wskazując, że obwiniony działał w granicach wolności słowa i nie miał na celu wzbudzenia zgorszenia. W ocenie sądu, jego czyn nie spełniał znamienia „nieprzyzwoitości".

Do tej pory Sąd Najwyższy rozpatrywał osiem podobnych spraw działaczy pro-life. W sześciu z nich zapadły wyroki uniewinniające obrońców życia. Omawiana sprawa z Wrocławia została finalnie rozstrzygnięta po ponownym rozpatrzeniu przez Sąd Okręgowy.

- Po ponad trzech latach batalii sądowej, podczas której sprawa otarła się także o Sąd Najwyższy, Sąd Okręgowy we Wrocławiu ostatecznie uniewinnił obwinionego. Podkreślić należy, że we Wrocławiu, w odróżnieniu od innych miast Polski, aż do orzeczeń Sądu Najwyższego, wolontariusze pro-life byli często karani za prezentowanie zdjęć przedstawiających dzieci będące ofiarami aborcji. Dzięki prawnikom z Ordo Iuris mogą oni także we Wrocławia pokazywać prawdę o aborcji - skomentował Kamil Smulski z Instytutu Ordo Iuris.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe