Piotr Duda: Tak profesjonalna organizacja związkowa jak Solidarność w KWB Turów poradzi sobie ze wszystkimi problemami

W trakcie dzisiejszego XXXV sprawozdawczo-wyborczego zakładowego zebrania delegatów NSZZ „Solidarność” w KWB Turów delegaci wybrali po raz kolejny Wojciecha Ilnickiego na funkcję przewodniczącego. W zebraniu wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, z którym rozmawialiśmy w trakcie posiedzenia.
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Solidarność w KWB Turów to wzór funkcjonowania organizacji związkowej, to nasze szczęście, że mamy takich działaczy związkowych jak Wojtek Ilnicki. Zresztą cała organizacja, a jest w Solidarności ponad 50 proc. pracowników kopalni, wykonuje fantastyczną pracę. To ważne, że są z nami na dobre i na złe. Jestem tu gościem, ale czuję się jak u siebie. Od lat obserwuję tę organizację, są takie chwile, gdy solidarność buduje się przez spotkanie integracyjne, ale przychodzi moment, że trzeba zewrzeć szyki i jechać, w tym wypadku do Luksemburga, i bronić miejsc pracy. Oprócz tego przewodniczący Wojciech Ilnicki angażuje się w Radzie Dialogu Społecznego, w Sekretariacie Górnictwa i Energetyki, tam gdzie są wielkie problemy dotyczące dialogu społecznego, problemy dotyczące tzw. religii klimatycznej. Nie zapominamy o tym, wiem, że w Turowie pilnują tych spraw. Cieszę się, że Wojtek został wybrany na kolejną kadencję, to ciężka praca, ale tak profesjonalnie przygotowany przewodniczący i taka organizacja związkowa poradzi sobie ze wszystkimi problemami

– zaznaczył Piotr Duda. W trakcie rozmowy pytaliśmy także o to, czy nadchodząca kadencja w Solidarności będzie upływała pod dyktando obrony polskiego górnictwa i energetyki.

Nie wybiegam daleko w przyszłość. W 2018 r. w Częstochowie, podczas Wyborczego Zjazdu Delegatów spisaliśmy sobie piękną uchwałę programową, a wkrótce musieliśmy wiele z tego wyrzucić. Wybuchła pandemia koronawirusa, później wojna na Ukrainie, próba likwidacji całego kompleksu w Turowie. To wszystko nauczyło mnie, że nie można za wiele planować, sytuacja jest dynamiczna, szczególnie związana z wojną na Ukrainie, za chwilę może okazać się, że będziemy działać na zupełnie innych polach

– odparł przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Piotr Duda przypomniał w trakcie swojego przemówienia do delegatów w KWB Turów o Marszach Papieskich, które 2 kwietnia przejdą ulicami całej Polski.

Ten paszkwil został zrównany z błotem przez prawdziwych ekspertów. To ludzie, którzy chcą zniszczyć nasz największy autorytet, nie tylko katolików, ale Polaków. Dzięki Ojcowi Świętemu żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, w wolnej Europie. Dlatego proszę Was, ale wiem, że nie muszę, byśmy 2 kwietnia dali świadectwo. „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” – to piękne hasło billboardu, który zawiesiliśmy na siedzibie Komisji Krajowej. Nie zamykajmy się w domach, wyjdźmy na ulice – wszędzie, gdzie mieszkamy, w każdym zakątku naszego kraju. Dajmy świadectwo, że jesteśmy razem. To dla nas najważniejsze. Nie możemy milczeć, jak ktoś chce podkopywać nasze fundamenty

– dodał Piotr Duda, który przypomniał również, że w polskim życiu publicznym wciąż jest wielu polityków, którzy optowali za zamknięciem Turowa. 

Hańbą jest to, że są posłowie, politycy z Donaldem Tuskiem, Rafałem Trzaskowskim, Szymonem Hołownią na czele, którzy mówili, że mamy wykonać wyrok, zamknąć Turów. Nie za rok, za pięć, za dwadzieścia lat. Jutro. Jak dzisiaj byśmy wyglądali w obliczu wojny na Ukrainie? Gdyby była zamknięta kopalnia i elektrownia Turów, to byśmy kupowali energetykę z węgla brunatnego od naszych sąsiadów z Niemiec. Ale my się nie poddajemy, jest Solidarność, jest Turów, a nie ma sędziny Silvy de Lapuerty, nie ma Babisza. Nigdy nie zapomnimy tych, którzy w naszym kraju mówili: „zamknąć Turów”. Donald Tusk mówi, że jak zostanie premierem, to otworzy ministerstwo przemysłu w Katowicach. Panie Tusk, a po co w Katowicach, skoro jest w Berlinie i w Brukseli…


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Emerytury
Stażowe