Podwyżki wynagrodzeń w Alstom Konstal w Chorzowie

Wynagrodzenia pracowników Alstom Konstal w Chorzowie wzrosną od kwietnia o 800 zł brutto. Podwyżka w tej wysokości obejmuje wzrost stawek zasadniczych oraz miesięcznej premii regulaminowej wynoszącej 10 proc. Porozumienie płacowe zakładowe organizacje związkowe podpisały z pracodawcą 23 marca.
Podwyżki w Alstom Konstal Podwyżki wynagrodzeń w Alstom Konstal w Chorzowie
Podwyżki w Alstom Konstal / fot. materiały prasowe Alstom Konstal

– Ze względu na bardzo wysoką inflację domagaliśmy się większych podwyżek, ale podczas negocjacji musieliśmy zweryfikować nasze oczekiwania i dopasować je do możliwości pracodawcy oraz wziąć pod uwagę fakt, że ostatni rok nie był dla firmy najlepszy. Mimo to udało się podpisać całkiem niezłe porozumienie – informuje Karol Pluszczyk, dotychczasowy przewodniczący Solidarności w chorzowskim Alstomie, a w rozpoczynającej się właśnie kadencji 2023–2028 członek komisji międzyzakładowej. Podkreśla, że podniesienie stawek zasadniczych spowoduje wzrost pochodnych, m.in. stawek za nadgodziny czy pracę w godzinach nocnych, która w chorzowskiej spółce jest wynagradzana na korzystniejszych zasadach, niż wynikałoby to z Kodeksu pracy. Jak zaznacza przewodniczący, zapisami porozumienia objęci zostaną pracownicy, którzy w Alstom Konstal w Chorzowie zostali zatrudnieni do 30 czerwca 2022 roku.

Możliwe też podwyżki indywidualne

Podczas rozmów związkowcy ustalili także z pracodawcą, że podobnie jak w poprzednich latach w firmie możliwe będą podwyżki indywidualne, ale pula środków na ten cel nie została jeszcze uzgodniona. – Na ten temat jeszcze będziemy rozmawiać z przedstawicielami zarządu. Jeden z zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy daje organizacjom związkowym możliwość występowania o podwyżki indywidualne np. dla osób, które dobrze pracują, ale nie zostały wytypowane przez pracodawcę do indywidualnych podwyżek – zapowiada związkowiec.

Karol Pluszczyk funkcję przewodniczącego w chorzowskim Alstomie pełnił od 1980 roku, a następnie z niewielką przerwą od 1989 roku. Swoją rezygnację z tego stanowiska po zakończeniu kadencji 2019– 2023 zapowiedział już wcześniej. Kalendarz ułożył się tak, że funkcję przestał pełnić w przeddzień podpisania porozumienia płacowego, które było negocjowane od listopada zeszłego roku. Podczas WZD 22 marca na stanowisko przewodniczącej Solidarności w Alstomie wybrano Małgorzatę Zdrzałek, która wcześniej pełniła obowiązki sekretarza komisji.

W Alstom Konstal w Chorzowie zatrudnionych jest ok. 1,2 tys. osób. Zakład produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra i kolejowe oraz kompletne pociągi. Spółka należy do francuskiego koncernu Alstom.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Emerytury
Stażowe