Ryszard Czarnecki: USA: REPUBLIKANIE, DEMOKRACI I... ZMIANA KURSU?

USA: REPUBLIKANIE, DEMOKRACI I... ZMIANA KURSU?
Biały Dom  Ryszard Czarnecki: USA: REPUBLIKANIE, DEMOKRACI I... ZMIANA KURSU?
Biały Dom / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Na siedmiu oficjalnych i nieoficjalnych kandydatów na prezydenta USA z Partii Republikańskiej większość, bo czterech opowiedziała się już za nieangażowaniem się Stanów Zjednoczonych Ameryki w wojnę w Europie Wschodniej. Wśród tej czwórki jest dwóch głównych faworytów (Trump i DeSantis) w prawyborach partii, której symbolem jest słoń. Nie należy tego lekceważyć tylko dlatego, że Republikanie są w opozycji. Po pierwsze: za trochę więcej niż półtora roku odbędą się w największym mocarstwie świata wybory prezydenckie. Zmiana władzy jest tam możliwa, a nawet dość prawdopodobna, choć nie jest to wcale pewnik. Po drugie: nawet Partia Republikańska będąca w opozycji może wpływać i wpływa na politykę międzynarodową USA. Bynajmniej nie tylko i może nawet nie głównie przez udział swoich reprezentantów w komisjach spraw zagranicznych oraz bezpieczeństwa i obrony Senatu i Izby Reprezentantów. Przede wszystkim przez… kampanię wyborczą!

Emocjonująca kampania wyborcza?

Tak, to nie pomyłka. W sytuacji tak bardzo wyrównanych sił wyborczych – widać to było po niedawnych wyborach do Izby Reprezentantów oraz częściowych do Senatu i na stanowiska blisko 40 gubernatorów stanów - rządzący Demokraci będą bardzo pilnie wsłuchiwać się w narracje Republikanów. Także tą dotycząca polityki zagranicznej, choć nie ona oczywiście jest głównym tematem kampanii i głównym powodem podejmowania wyborczych decyzji przez Jankesów (na całym świecie zresztą polityka międzynarodowa nie decyduje o preferencjach wyborczych – żeby było jasne: także w Polsce). Demokraci nie pozwolą, aby Republikanie mieli wyraźnie inną narrację niż oni sami. Rządzący obóz liberalno-lewicowy nie dopuści, aby miliony głosów Amerykanów, którzy z różnych powodów są przeciwni angażowaniu się USA w wojnę w Europie, poszły na Republikanów. Skoro tak możemy spodziewać się złego scenariusza: przesunięcia się 46. w dziejach USA prezydenta czyli J. R. Bidena w kierunku bardziej „pacyfistycznym” ,dalej od „zimnowojennego”. Jeszcze nie dziś, jeszcze nie jutro, ale im bliżej wyborów ten skręt - fatalny dla Ukrainy, zły dla Polski i Europy - nie jest wykluczony…

*tekst ukazał się na portalu prawdajestciekawa.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe