Prokurator generalna Izraela informuje Netanjahu, że jego próba reformy sądownictwa jest nielegalna

Prokurator generalna Izraela Gali Baharaw-Miara oskarżyła w piątek premiera tego kraju Benjamina Netanjahu o łamanie prawa poprzez ignorowanie konfliktu interesów, związanego z toczącym się przeciw premierowi procesem o korupcję przy jego jednoczesnym zaangażowaniu w rządowy plan reform sądownictwa – podała agencja Reutera.
Benjamin Netanjahu Prokurator generalna Izraela informuje Netanjahu, że jego próba reformy sądownictwa jest nielegalna
Benjamin Netanjahu / fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

W obliczu nasilających się protestów przeciwko proponowanym zmianom w wymiarze sprawiedliwości, które zakładają m.in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie, Netanjahu zapowiedział w czwartek, że odkłada na bok wszelkie inne sprawy i "zrobi wszystko, co trzeba", aby rozwiązać konflikt między przeciwnikami reformy a rządem.

W wyniku głębokiego rozłamu w izraelskim społeczeństwie, dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszły w czwartek na ulice kraju. Również w czwartek, po medialnych doniesieniach, że minister obrony Joaw Galant zamierza przekonywać do wstrzymania reformy, Netanjahu wezwał ministra, który przedstawił potencjalny negatywny wpływ zmian na siły zbrojne. Coraz więcej izraelskich rezerwistów deklaruje, że nie będzie służyło, jeśli reforma zostanie wprowadzona.

Netanjahu zadeklarował jednak późnym wieczorem w telewizji, że zamierza doprowadzić do uchwalenia głównej części pakietu ustaw dotyczących sądownictwa w przyszłym tygodniu.

Prokurator generalna oskarża Netanjahu

Sytuacja prawna jest jasna: musi pan powstrzymać się od jakiegokolwiek zaangażowania w inicjatywy na rzecz zmian w sądownictwie. Pańskie oświadczenie z zeszłej nocy i wszelkie działania, jakie Pan podejmuje z naruszeniem tej kwestii, są nielegalne

– napisała w czwartkowym liście Baharaw-Miara.

Anonimowe źródło Reutersa, osoba bliska premierowi, zaprzeczyło, jakoby Netanjahu naruszył jakiekolwiek prawa lub umowy, co miałoby spowodować konflikt interesów.

Kontrowersyjny, prawicowy minister bezpieczeństwa Itamar Ben Gwir oskarżył prokurator, mianowaną przez poprzedni rząd, o przyjmowanie roli szefowej opozycji.

"Jeśli pani Baharaw-Miara chce podejmować decyzje należne wybranym w głosowaniu przedstawicielom władz, niech stworzy partię i kandyduje do parlamentu" – napisał Ben-Gwir na Twitterze, cytowany przez Reutersa.

Religijno-nacjonalistyczna koalicja rządząca dąży do zmian w sądownictwie, które dałyby rządowi wpływ na wybór sędziów i ograniczyły uprawnienia Sądu Najwyższego - przypomina agencja. Jej zwolennicy twierdzą, że plan przywróciłby równowagę między gałęziami rządu. Krytycy uważają, że osłabiłoby to sądy, zagroziło wolnościom obywatelskim i gospodarce.

Po czwartkowej fali protestów Netanjahu udał się w piątek do Londynu na spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Na progu rezydencji brytyjskiego premiera przy Downing Street 10 Netanjahu został powitany przez setki protestujących ludzi, wymachujących izraelskimi flagami. Jak opisał Reuters, słychać było okrzyki: "Netanjahu, idź do więzienia, nie możesz mówić w imieniu Izraela". 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy z ostatniej chwili
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy

Śmieszy mnie trochę, kiedy stare lisy, siedzące w polityce wiele lat, organizują marsz antyrządowy i przedstawiają go jako spontaniczny protest obywatelski – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym odcinku swojego podcastu.

Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO] z ostatniej chwili
Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO]

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w środkowej Mołdawii doszło do niezręcznej sytuacji z udziałem premiera Węgier. Polityk próbował pocałować w rękę prezydent Mołdawii Maię Sandu, jednak coś poszło nie tak.

Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru z ostatniej chwili
Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru

Na autostradzie A16 w pobliżu Neapolu na południu Włoch doszło do groźnego wypadku autobusu. Pojazdem podróżowało 38 pasażerów oraz dwóch kierowców. Wiadomo, że poszkodowani jechali z Lecce nad Adriatykiem w kierunku Rzymu.

[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji z ostatniej chwili
[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie "nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji

– Gdyby nie „nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji. Odpowiedzialność za zablokowanie możliwości rozwoju Polski, próbę cofnięcia nas do poziomu Białorusi, spada w pełni na tych, którzy głosowali za obaleniem rządu Olszewskiego. I na Lecha Wałęsę, i na Jacka Kuronia – mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w wywiadzie, który przeprowadziliśmy po śmierci Premiera.

Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda

Jako marsz nienawiści, marsz pogardy ocenił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro niedzielny marsz, który odbywa się w niedzielę m.in. w Warszawie.

Jak nie chcecie słuchać.... Wałęsa obraził się na uczestników marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
"Jak nie chcecie słuchać...". Wałęsa obraził się na uczestników "marszu 4 czerwca"

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Jednym z przemawiających był Lech Wałęsa.

Katarzyna Dowbor planuje wielki powrót? Jeszcze wszystkich zaskoczę z ostatniej chwili
Katarzyna Dowbor planuje wielki powrót? "Jeszcze wszystkich zaskoczę"

Katarzyna Dowbor przez 10 lat była prowadzącą "Nasz nowy dom". Po tym, jak ogłoszono, że dziennikarka musi odejść, a zastąpi ją aktorka Elżbieta Romanowska w sieci rozpętała się burza. Fani prezenterki do tej pory nie mogą pogodzić się z tak nagłą zmianą.

Premier Belgii Aleksander De Croo stracił przytomność. Zdarzył się wypadek z ostatniej chwili
Premier Belgii Aleksander De Croo stracił przytomność. Zdarzył się wypadek

Szef belgijskiego rządu Aleksander De Croo trafił do szpitala po tym, jak w sobotę po południu spadł z roweru i na chwilę stracił przytomność - poinformował media jego gabinet.

Skandal!. Uczestnicy marszu 4 czerwca oskarżają pracowników stacji benzynowej. Jest odpowiedź BP z ostatniej chwili
"Skandal!". Uczestnicy "marszu 4 czerwca" oskarżają pracowników stacji benzynowej. Jest odpowiedź BP

Dziś odbywa się tzw. "marsz 4 czerwca". Wysoki poziom emocji, skłania niektórych do wyciągania nieco histerycznych wniosków.

Szokujące sceny w Koszalinie. Ukrainiec z zarzutem zabójstwa rodaczki z ostatniej chwili
Szokujące sceny w Koszalinie. Ukrainiec z zarzutem zabójstwa rodaczki

Ukraińca Andrieja K. prokuratura rejonowa oskarża o zgwałcenie i zabójstwo 30-letniej rodaczki, której ciało znaleziono w wiacie śmietnikowej w Koszalinie. Chce, by za zbrodnię odpowiedział w warunkach recydywy – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski.

Emerytury
Stażowe