Szef MON: Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego w sytuacji, gdy nie jest zapewnione bezpieczeństwo

Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po sobotniej Akademii PiS, na której wygłosił wykład.
Mariusz Błaszczak Szef MON: Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego w sytuacji, gdy nie jest zapewnione bezpieczeństwo
Mariusz Błaszczak / PAP/Piotr Polak

W sobotę w siedzibie PiS w Warszawie odbył się kolejny zjazd Akademii PiS. Wykłady wygłosili wicepremierzy Mariusz Błaszczak oraz Henryk Kowalczyk.

"Konsekwentnie mówię i będę mówił o bezpieczeństwie, o tym jak ważne jest bezpieczeństwo. Nie można sobie wyobrazić rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości buduje to bezpieczeństwo" - powiedział PAP i TVP Info Błaszczak po wykładzie.

"Dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią"

W tym kontekście wskazał, że kiedy PiS obejmowało rządy Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy. "A dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią, mówię o żołnierzach zawodowych i WOT" - wskazał szef MON.

Dodał, że w tym czasie powstały też wojska obrony cyberprzestrzeni. "Doprowadziliśmy do tego, że powołaliśmy i powołujemy wciąż nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie wojsko, modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesną broń" - wyliczał wskazując na zakupy m.in. koreańskich czołgów K2, armatohaubic K9, czy samolotów FA-50.

"To są osiągnięcia niezwykłe, dlatego że w tak krótkim czasie doprowadziliśmy do tak dużego wzmocnienia Wojska Polskiego" -podkreślał.

Błaszczak dodał, że te wszystkie działania sprowadzają się do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i dowodzą tego, że "ludzie Prawa i Sprawiedliwości są skuteczni, jeśli chodzi o rządzenie, branie odpowiedzialności za Polskę". "Nasze rządy doprowadzają również do tego, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest silniejsza" - zaznaczył.

Wicepremier Błaszczak dodał, że podczas wykładu zachęcał do wstępowania do wojska. "To służba zawodowa, ale także służba terytorialna, czyli możliwość łączenia służby w WP z pracą zawodową" - mówił.

Drugim mówcą Akademii był wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. "Przede wszystkim mówiłem na czym polega polityka rolna, gdyż rolnictwo jest dość skomplikowaną dziedziną. Wielu posłów, działaczy PiS nie do końca rozumie mechanizmy i stąd czasami może ulegać różnym manipulacjom. To wyjaśnienie jest więc niezwykle potrzebne: na czym polega polityka rolna, skąd biorą się ceny produktów rolnych, kto ją kształtuje, jak wygląda polityka europejska” – mówił po wykładzie.

Kowalczyk relacjonował, że w czasie wykładu wyliczał też dokonania rządu PiS, jeśli chodzi o rolnictwo. Wymienił reformy w systemie emerytalny rolników, czy pomoc rolnikom w trudnych sytuacjach.

Kierownik Akademii Krzysztof Szczucki podkreślił, że ideą Akademii PiS jest stworzenie parlamentarzystom PiS, członkom Forum Młodych PiS, a także samorządowcom platformy do zdobywania aktualnej wiedzy na temat ważne dotyczące prawa, spraw społecznych, ekonomii, obronności. "Także do wymiany poglądów i ucierania wspólnych stanowisk. Tutaj m.in. wykuwa się nowy program PiS” – dodał.

Wskazał, że na kolejnym, kwietniowym zjeździe Akademii spodziewane są wykłady minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz b. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Emerytury
Stażowe