Szef MON: Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego w sytuacji, gdy nie jest zapewnione bezpieczeństwo

Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po sobotniej Akademii PiS, na której wygłosił wykład.
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak / PAP/Piotr Polak

W sobotę w siedzibie PiS w Warszawie odbył się kolejny zjazd Akademii PiS. Wykłady wygłosili wicepremierzy Mariusz Błaszczak oraz Henryk Kowalczyk.

"Konsekwentnie mówię i będę mówił o bezpieczeństwie, o tym jak ważne jest bezpieczeństwo. Nie można sobie wyobrazić rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości buduje to bezpieczeństwo" - powiedział PAP i TVP Info Błaszczak po wykładzie.

"Dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią"

W tym kontekście wskazał, że kiedy PiS obejmowało rządy Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy. "A dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią, mówię o żołnierzach zawodowych i WOT" - wskazał szef MON.

Dodał, że w tym czasie powstały też wojska obrony cyberprzestrzeni. "Doprowadziliśmy do tego, że powołaliśmy i powołujemy wciąż nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie wojsko, modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesną broń" - wyliczał wskazując na zakupy m.in. koreańskich czołgów K2, armatohaubic K9, czy samolotów FA-50.

"To są osiągnięcia niezwykłe, dlatego że w tak krótkim czasie doprowadziliśmy do tak dużego wzmocnienia Wojska Polskiego" -podkreślał.

Błaszczak dodał, że te wszystkie działania sprowadzają się do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i dowodzą tego, że "ludzie Prawa i Sprawiedliwości są skuteczni, jeśli chodzi o rządzenie, branie odpowiedzialności za Polskę". "Nasze rządy doprowadzają również do tego, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest silniejsza" - zaznaczył.

Wicepremier Błaszczak dodał, że podczas wykładu zachęcał do wstępowania do wojska. "To służba zawodowa, ale także służba terytorialna, czyli możliwość łączenia służby w WP z pracą zawodową" - mówił.

Drugim mówcą Akademii był wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. "Przede wszystkim mówiłem na czym polega polityka rolna, gdyż rolnictwo jest dość skomplikowaną dziedziną. Wielu posłów, działaczy PiS nie do końca rozumie mechanizmy i stąd czasami może ulegać różnym manipulacjom. To wyjaśnienie jest więc niezwykle potrzebne: na czym polega polityka rolna, skąd biorą się ceny produktów rolnych, kto ją kształtuje, jak wygląda polityka europejska” – mówił po wykładzie.

Kowalczyk relacjonował, że w czasie wykładu wyliczał też dokonania rządu PiS, jeśli chodzi o rolnictwo. Wymienił reformy w systemie emerytalny rolników, czy pomoc rolnikom w trudnych sytuacjach.

Kierownik Akademii Krzysztof Szczucki podkreślił, że ideą Akademii PiS jest stworzenie parlamentarzystom PiS, członkom Forum Młodych PiS, a także samorządowcom platformy do zdobywania aktualnej wiedzy na temat ważne dotyczące prawa, spraw społecznych, ekonomii, obronności. "Także do wymiany poglądów i ucierania wspólnych stanowisk. Tutaj m.in. wykuwa się nowy program PiS” – dodał.

Wskazał, że na kolejnym, kwietniowym zjeździe Akademii spodziewane są wykłady minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz b. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.


 

POLECANE
Gigantyczny pożar w Rosji. Ukraińskie drony znów uderzają – płonie baza paliwowa Rosnieftu z ostatniej chwili
Gigantyczny pożar w Rosji. Ukraińskie drony znów uderzają – płonie baza paliwowa Rosnieftu

Nocny atak ukraińskich dronów wywołał potężny pożar w bazie paliwowej w obwodzie tambowskim. To kolejny cios w rosyjską infrastrukturę energetyczną w ciągu zaledwie 24 godzin – informują lokalne władze i ukraińskie media.

„Niemcy stoją  w obliczu najgłębszego kryzysu od lat powojennych” Wiadomości
„Niemcy stoją w obliczu najgłębszego kryzysu od lat powojennych”

Wiodąca niemiecka grupa przemysłowa ostrzegła, że kraj stoi w obliczu “najgłębszego kryzysu” od II wojny światowej, wzywając rząd kanclerza Friedricha Merza do szybszego działania w celu ożywienia borykającej się z trudnościami gospodarki.

Stanisław Żaryn: W działaniach polskich służb kontrwywiadowczych brakuje samodzielności i autonomicznego potencjału gorące
Stanisław Żaryn: W działaniach polskich służb kontrwywiadowczych brakuje samodzielności i autonomicznego potencjału

„Dziś niestety Rosji udaje się prowadzić skuteczne akty sabotażu i dywersji przeciwko Polsce. Brakuje skuteczności w zapobieganiu, brakuje – o czym wiele razy pisałem – także samodzielności i autonomicznego potencjału w działaniach polskich służb kontrwywiadowczych” - napisał na platformie X Stanisław Żaryn, były rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych komentując komunikat ABW o prowadzonym śledztwie w sprawie rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która zajmowała się aktami sabotażu i dywersji na terenie Polski.

Szokujące wyniki sondażu. Czy Polacy będą bronić kraju, gdyby nadeszła wojna? z ostatniej chwili
Szokujące wyniki sondażu. Czy Polacy będą bronić kraju, gdyby nadeszła wojna?

Najnowszy sondaż IBRiS dla Radia ZET odsłania niepokojącą prawdę o gotowości Polaków do obrony ojczyzny. Choć deklaracje są niemal równo podzielone, zmiany w poszczególnych grupach – zwłaszcza wśród młodych i kobiet – mogą zaskoczyć nawet ekspertów.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka Wiadomości
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Choć Polska pozostaje pod wpływem spokojniejszego wyżu, najbliższe godziny przyniosą mieszankę jesiennej aury: od przejaśnień na południu po gęste mgły i miejscowe opady, a wszystko w rytmie dynamicznych zmian pogodowych nad Europą – zapowiada IMGW.

Rolnik przerywa milczenie ws. ustawy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych. Byliśmy szantażowani z ostatniej chwili
Rolnik przerywa milczenie ws. ustawy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych. "Byliśmy szantażowani"

„Zostaliśmy postawieni pod ścianą i zmuszeni do akceptacji rozwiązania w trybie presji i szantażu: 'albo zgodzicie się na ustawę, albo w oparciu o regulacje unijne będziecie wykończeni w dwa lata'” - napisał w mediach społecznościowych Szczepan Wójcik, przedsiębiorca z branży hodowlanej i rolnik.

Rada UE i PE zawarły nieformalne porozumienie ws. wycofywania importu rosyjskiego gazu z ostatniej chwili
Rada UE i PE zawarły nieformalne porozumienie ws. wycofywania importu rosyjskiego gazu

W środę wieczorem posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisji Handlu Zagranicznego i duńskiej prezydencji w Radzie zgodzili się na zakaz importu rosyjskiego gazu ziemnego od wejścia w życie rozporządzenia na początku 2026 r. w odniesieniu do gazu ziemnego skroplonego (LNG) dostępnego na rynku kasowym, a od 30 września 2027 r. zakaz importu gazu rurociągowego.

Pentagon zerwał współpracę na szczeblu roboczym z niemieckim ministerstwem obrony z ostatniej chwili
Pentagon zerwał współpracę na szczeblu roboczym z niemieckim ministerstwem obrony

Obecny dowódca niemieckich wojsk lądowych Christian Freuding przekazał latem miesięcznikowi „Atlantic”, że Pentagon przerwał kanały komunikacji ze stroną niemiecką. O sprawie amerykański magazyn pisze w najnowszym wydaniu; nie wiadomo, czy kanały zostały przywrócone.

Nowy lek na chorobę Alzheimera. Jest opinia niemieckich ekspertów   z ostatniej chwili
Nowy lek na chorobę Alzheimera. Jest opinia niemieckich ekspertów  

Lecanemab (nazwa handlowa Leqembi), Nowy lek na chorobę Alzheimera, który wzbudzał wielkie oczekiwania, według niezależnych ekspertów nie przynosi znaczących korzyści w porównaniu do obecnie stosowanych terapii w Niemczech. Ocena Instytutu Oceny Jakości i Efektywności w Opiece Zdrowotnej w Kolonii wskazuje, że lek nie wykazuje udowodnionej przewagi ani u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, ani u osób z łagodną demencją.

Prezydent Nawrocki z wizytą w hubie Rzeszów–Jasionka. Polska wykonuje ogromny wysiłek z ostatniej chwili
Prezydent Nawrocki z wizytą w hubie Rzeszów–Jasionka. "Polska wykonuje ogromny wysiłek"

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Karol Nawrocki odwiedził dziś port lotniczy Rzeszów–Jasionka im. Rodziny Ulmów oraz centrum logistyczne POLLOGHUB. Zapoznał się z działalnością hubu i spotkał się z żołnierzami pełniącymi służbę w tym kluczowym dla bezpieczeństwa regionu centrum logistycznym.

REKLAMA

Szef MON: Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego w sytuacji, gdy nie jest zapewnione bezpieczeństwo

Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po sobotniej Akademii PiS, na której wygłosił wykład.
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak / PAP/Piotr Polak

W sobotę w siedzibie PiS w Warszawie odbył się kolejny zjazd Akademii PiS. Wykłady wygłosili wicepremierzy Mariusz Błaszczak oraz Henryk Kowalczyk.

"Konsekwentnie mówię i będę mówił o bezpieczeństwie, o tym jak ważne jest bezpieczeństwo. Nie można sobie wyobrazić rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości buduje to bezpieczeństwo" - powiedział PAP i TVP Info Błaszczak po wykładzie.

"Dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią"

W tym kontekście wskazał, że kiedy PiS obejmowało rządy Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy. "A dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią, mówię o żołnierzach zawodowych i WOT" - wskazał szef MON.

Dodał, że w tym czasie powstały też wojska obrony cyberprzestrzeni. "Doprowadziliśmy do tego, że powołaliśmy i powołujemy wciąż nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie wojsko, modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesną broń" - wyliczał wskazując na zakupy m.in. koreańskich czołgów K2, armatohaubic K9, czy samolotów FA-50.

"To są osiągnięcia niezwykłe, dlatego że w tak krótkim czasie doprowadziliśmy do tak dużego wzmocnienia Wojska Polskiego" -podkreślał.

Błaszczak dodał, że te wszystkie działania sprowadzają się do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i dowodzą tego, że "ludzie Prawa i Sprawiedliwości są skuteczni, jeśli chodzi o rządzenie, branie odpowiedzialności za Polskę". "Nasze rządy doprowadzają również do tego, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest silniejsza" - zaznaczył.

Wicepremier Błaszczak dodał, że podczas wykładu zachęcał do wstępowania do wojska. "To służba zawodowa, ale także służba terytorialna, czyli możliwość łączenia służby w WP z pracą zawodową" - mówił.

Drugim mówcą Akademii był wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. "Przede wszystkim mówiłem na czym polega polityka rolna, gdyż rolnictwo jest dość skomplikowaną dziedziną. Wielu posłów, działaczy PiS nie do końca rozumie mechanizmy i stąd czasami może ulegać różnym manipulacjom. To wyjaśnienie jest więc niezwykle potrzebne: na czym polega polityka rolna, skąd biorą się ceny produktów rolnych, kto ją kształtuje, jak wygląda polityka europejska” – mówił po wykładzie.

Kowalczyk relacjonował, że w czasie wykładu wyliczał też dokonania rządu PiS, jeśli chodzi o rolnictwo. Wymienił reformy w systemie emerytalny rolników, czy pomoc rolnikom w trudnych sytuacjach.

Kierownik Akademii Krzysztof Szczucki podkreślił, że ideą Akademii PiS jest stworzenie parlamentarzystom PiS, członkom Forum Młodych PiS, a także samorządowcom platformy do zdobywania aktualnej wiedzy na temat ważne dotyczące prawa, spraw społecznych, ekonomii, obronności. "Także do wymiany poglądów i ucierania wspólnych stanowisk. Tutaj m.in. wykuwa się nowy program PiS” – dodał.

Wskazał, że na kolejnym, kwietniowym zjeździe Akademii spodziewane są wykłady minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz b. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.



 

Polecane