Prezydent Duda liderem rankingu zaufania. Złe wieści dla Tuska [SONDAŻ]

Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania w marcu – wynika z sondażu CBOS. Z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Donald Tusk Prezydent Duda liderem rankingu zaufania. Złe wieści dla Tuska [SONDAŻ]
Donald Tusk / PAP/Krzysztof Świderski

W marcu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 60 proc. badanych (o 4 pkt procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 29 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.).

Drugie miejsca zajmuje, tak samo jak w lutym, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu w marcu ufa 44 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 28 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 1 pkt proc.).

Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa po 43 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.); nieufność wyraża 45 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).

Złe wieści dla Tuska

Wiceszefowi PO, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.); nieufność do niego deklaruje 43 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).

W marcu nieznacznie polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; zaufanie do niego deklaruje 36 proc. badanych (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), nie ufa mu 51 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.).

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 34 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), a 28 proc. deklaruje wobec niej nieufność (wzrost o 1 pkt proc.).

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 33 proc. respondentów (spadek o 2 punkty proc.). W marcu nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (spadek o 1 punkt procentowy).

Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 32 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), zaś nieufność wyraża 30 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).

Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 32 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 40 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.).

31 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (wzrost o 1 pkt procentowy). Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - takie nastawienie ma 50 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty proc.).

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 27 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 25 proc. deklaracji nieufności (spadek o 3 punkty proc.).

Zaufanie do przewodniczącego PO Donalda Tuska deklaruje 26 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.); nieufność wobec niego wyraża 58 proc. ankietowanych (o 2 punkty proc. więcej niż w lutym).

Zaufanie do szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua deklaruje 25 proc. ankietowanych (o 1 punkt procentowy mniej), 13 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) wyraża w stosunku do niego nieufność. 47 proc. badanych nie zna szefa MSZ.

Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 23 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy), nie ufa mu 39 proc. respondentów (bez zmian).

Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt procentowy); nieufność w stosunku do niego wyraża 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek może liczyć na 23-proc. zaufanie; nie ufa mu 47 proc. ankietowanych. Czarnek nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy), nie ufa mu 17 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.). 45 proc. nie zna ministra rolnictwa.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty może liczyć na 20 proc. zaufanie; nie ufa mu zaś 29 badanych.

Politykowi Konfederacji WiN Krzysztofowi Bosakowi ufa 20 proc. badanych (spadek o 7 pkt proc.), nie ufa mu 38 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 marca br. na próbie liczącej 993 osób (w tym: 58 proc. metodą CAPI, 24,6 proc. – CATI i 17,4 proc. – CAWI). 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe