Wkrótce w całej Polsce XIII Noc Konfesjonałów

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej / PAP/Piotr Nowak

Historia

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, gdy najpierw z powodu wybuchu pandemii w ogóle jej nie zorganizowano, a rok później z powodu obostrzeń sanitarnych odbyła się jedynie w 66 świątyniach.

Szczegóły akcji

Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła na stronie nockonfesjonalow.pl. Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła.

Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka.

W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja "Daty spowiedzi" - można pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać, kiedy i jak często korzystało się z tego sakramentu.

Dwa wymiary

- Święta Wielkanocne są wydarzeniem głęboko duchowym i wewnętrznym. To święta paschalne a Pascha jest przejściem. Wielkanoc przypomina nam o przejściu z niewoli do wolności, z grzechu do łaski. To przejście może się dokonać właśnie poprzez sakrament pokuty i pojednania - tłumaczył ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów, podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.

Akcja ma dwa wymiary: jeden zewnętrzny, marketingowy i wizerunkowy, który realizuje się poprzez obecność billboardów w przestrzeni miejskiej, rozdawanie przez młodzież rachunków sumienia przy centrach handlowych, aktywne zachęcanie w mediach społecznościowych do udziału w inicjatywie. Ten wymiar prowadzi do duchowego charakteru akcji, gdyż spowiedź - przypomina ks. Adamski - jest sakramentem, który zaprasza do świadomego przeżycia świąt, do pogłębienia swojej wiary, do zatrzymania się i rozejrzenia po własnym życiu i obecnych w nim wartościach. - Dlatego Noc Konfesjonałów zachęca do głębokiego i dobrego przeżycia Wielkanocy - dodał ks. Adamski.

Ks. Adamski podkreśla, że Noc Konfesjonałów z jednej strony jest zaproszeniem dla wiernych, aby przystąpili do spowiedzi, a z drugiej strony wpisuje się w najintensywniejszy okres posługi księży, którzy mimo czuwania w ciągu dnia, zasiadają do konfesjonałów także późnym wieczorem i w nocy.

Dialog z współczesną kulturą

Noc Konfesjonałów - tłumaczył - jest swoistym podjęciem dialogu ze współczesną kulturą i "zabieganym" stylem życia, stąd idea otwarcia świątyń w nocy, gdy kościoły okazują się jedyną wolną przestrzenią do duchowego pojednania z Bogiem. - Dzisiejszy człowiek jest coraz bardziej zabiegany i aktywny, a z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc - mówił koordynator akcji.

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Spowiedź

Noc Konfesjonałów zostanie zorganizowana m.in. w Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Jest to jedna ze stołecznych świątyń, którą zawsze można nawiedzić w celu przystąpieniu do spowiedzi. Zawsze jest tam duża liczba spowiedników i wielu wiernych odwiedzających konfesjonały.

- Spowiada się dużo młodych osób, szczególnie mężczyzn, co bardzo cieszy. Zawsze pytam, ile czekałeś lub czekałaś. Młodzi odpowiadają, że pół godziny, godzinę lub dwie i dodają: "ale się opłacało" - powiedział o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz sanktuarium.

Jezuita zachęcił jednak, aby przystępować do spowiedzi możliwie wcześniej z uwagi na duże zainteresowanie i kolejki przed konfesjonałami w Wielkim Tygodniu. 

- Wielkanoc jest swoistym okresem "duchowej wiosny", daru odkupienia. Chrystus oddał życie za nasze grzechy i te grzechy możemy oddać Chrystusowi właśnie w sakramencie pojednania, gdzie następuje swoista wymiana: my dajemy nasze grzechy i słabości, a otrzymujemy od Chrystusa miłość i miłosierdzie - przypomniał duchowny.

W tym roku

Na razie do tegorocznej akcji nie zgłosiło się wiele świątyń, ale jak tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, co roku proboszczowie dokonują zgłoszeń po Niedzieli Palmowej, czasem niemal w ostatniej chwili w Wielkim Tygodniu.

Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów, należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: [email protected]; wypełnić formularz online na stronie https://nockonfesjonalow.pl/ lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.

lk / Warszawa


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Do 15 kwietnia w mieście obowiązuje stan gotowości w ramach akcji „Zima”. Urząd przypomina, gdzie zgłaszać oblodzenia i zalegający śnieg oraz jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości.

Były prezydent Korei Południowej skazany na dożywocie z ostatniej chwili
Były prezydent Korei Południowej skazany na dożywocie

Były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został w czwartek skazany przez sąd w Seulu na karę dożywocia za kierowanie zamachem stanu. Wymiar sprawiedliwości uznał go za winnego próby paraliżu władzy ustawodawczej i naruszenia porządku konstytucyjnego poprzez wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 2024 r.

PKO BP wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKO BP wydał pilny komunikat

PKO BP w najnowszym komunikacie ostrzega że oszuści podszywają się pod iPKO biznes i tworzą fałszywe strony do wyłudzania danych. Bank apeluje o sprawdzanie adresu i unikanie linków z reklam.

Makabra na Mazowszu. Doszło do podwójnego morderstwa z ostatniej chwili
Makabra na Mazowszu. Doszło do podwójnego morderstwa

W środę w Raciążu w woj. mazowieckim doszło do podwójnego morderstwa. 29-letni sprawca sam zgłosił się na policję.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Polska znajdzie się w obszarze słabogradientowym. Przeważający obszar kraju będzie w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego – informuje w czwartek rano IMGW.

Gen. Dariusz Wroński: Sprzętu z SAFE nie ma z czym zintegrować, jest z innej epoki gorące
Gen. Dariusz Wroński: Sprzętu z SAFE nie ma z czym zintegrować, jest z innej epoki

„Pożyczka na cudze interesy, czyli jak zadłużyć Polskę, żeby NIE zwiększyć jej bezpieczeństwa… Są decyzje złe i są decyzje strategicznie głupie. Zaciąganie wielomiliardowej pożyczki w ramach programu SAFE na sprzęt, którego Polska nie potrzebuje, nie używa i nie ma z czym zintegrować, należy do tej drugiej kategorii!” - ocenił gen. bryg. pilot r. Dariusz Wroński na platformie X.

Axios: USA i Iran stoją na krawędzi wojny gorące
Axios: USA i Iran stoją na krawędzi wojny

Portal Axios napisał w środę o sześciu okolicznościach, które świadczą o tym, że USA i Iran stoją na krawędzi wojny. Serwis wymienił wśród nich trwający od dawna spór dotyczący irańskiego programu nuklearnego, zabicie tysięcy demonstrantów przez irańskie władze oraz przeświadczenie o słabości reżimu w Teheranie.

Unijne instytucje manipulują ws. uruchomienia ETS2. Rada UE wydała komunikat tylko u nas
Unijne instytucje manipulują ws. uruchomienia ETS2. Rada UE wydała komunikat

Rada (na szczeblu ambasadorów UE) przyjęła dziś swoje stanowisko w sprawie ukierunkowanej zmiany rezerwy stabilności rynku dla nowego systemu handlu emisjami dla budynków, transportu drogowego i innych sektorów (ETS2).

Polskę 2050 spotkało to samo co Polskę tylko u nas
Polskę 2050 spotkało to samo co Polskę

W polityce najgorsza jest naiwność. Drugie najgorsze jest zdziwienie. Dziś wielu przeciera oczy, patrząc na rozłam w Polska 2050 i powstanie klubu „Centrum”. A przecież to było do przewidzenia. Polskę 2050 spotkało dokładnie to samo, co – od lat – spotyka całą Polskę: zemsta Tuska.

Ukraińskie ministerstwo kultury wydało pozwolenie na poszukiwania w Hucie Pieniackiej z ostatniej chwili
Ukraińskie ministerstwo kultury wydało pozwolenie na poszukiwania w Hucie Pieniackiej

Ministerstwo kultury Ukrainy wydało pozwolenie na poszukiwanie szczątków polskich ofiar ukraińskich nacjonalistów w dawnej wsi Huta Pieniacka w obecnym obwodzie lwowskim. Resort poinformował o tym w środę na swojej stronie internetowej.

REKLAMA

Wkrótce w całej Polsce XIII Noc Konfesjonałów

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej
Ks. Grzegorz Adamski podczas konferencji prasowej / PAP/Piotr Nowak

Historia

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, gdy najpierw z powodu wybuchu pandemii w ogóle jej nie zorganizowano, a rok później z powodu obostrzeń sanitarnych odbyła się jedynie w 66 świątyniach.

Szczegóły akcji

Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła na stronie nockonfesjonalow.pl. Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku.

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła.

Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka.

W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja "Daty spowiedzi" - można pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać, kiedy i jak często korzystało się z tego sakramentu.

Dwa wymiary

- Święta Wielkanocne są wydarzeniem głęboko duchowym i wewnętrznym. To święta paschalne a Pascha jest przejściem. Wielkanoc przypomina nam o przejściu z niewoli do wolności, z grzechu do łaski. To przejście może się dokonać właśnie poprzez sakrament pokuty i pojednania - tłumaczył ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów, podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.

Akcja ma dwa wymiary: jeden zewnętrzny, marketingowy i wizerunkowy, który realizuje się poprzez obecność billboardów w przestrzeni miejskiej, rozdawanie przez młodzież rachunków sumienia przy centrach handlowych, aktywne zachęcanie w mediach społecznościowych do udziału w inicjatywie. Ten wymiar prowadzi do duchowego charakteru akcji, gdyż spowiedź - przypomina ks. Adamski - jest sakramentem, który zaprasza do świadomego przeżycia świąt, do pogłębienia swojej wiary, do zatrzymania się i rozejrzenia po własnym życiu i obecnych w nim wartościach. - Dlatego Noc Konfesjonałów zachęca do głębokiego i dobrego przeżycia Wielkanocy - dodał ks. Adamski.

Ks. Adamski podkreśla, że Noc Konfesjonałów z jednej strony jest zaproszeniem dla wiernych, aby przystąpili do spowiedzi, a z drugiej strony wpisuje się w najintensywniejszy okres posługi księży, którzy mimo czuwania w ciągu dnia, zasiadają do konfesjonałów także późnym wieczorem i w nocy.

Dialog z współczesną kulturą

Noc Konfesjonałów - tłumaczył - jest swoistym podjęciem dialogu ze współczesną kulturą i "zabieganym" stylem życia, stąd idea otwarcia świątyń w nocy, gdy kościoły okazują się jedyną wolną przestrzenią do duchowego pojednania z Bogiem. - Dzisiejszy człowiek jest coraz bardziej zabiegany i aktywny, a z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc - mówił koordynator akcji.

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Spowiedź

Noc Konfesjonałów zostanie zorganizowana m.in. w Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Jest to jedna ze stołecznych świątyń, którą zawsze można nawiedzić w celu przystąpieniu do spowiedzi. Zawsze jest tam duża liczba spowiedników i wielu wiernych odwiedzających konfesjonały.

- Spowiada się dużo młodych osób, szczególnie mężczyzn, co bardzo cieszy. Zawsze pytam, ile czekałeś lub czekałaś. Młodzi odpowiadają, że pół godziny, godzinę lub dwie i dodają: "ale się opłacało" - powiedział o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz sanktuarium.

Jezuita zachęcił jednak, aby przystępować do spowiedzi możliwie wcześniej z uwagi na duże zainteresowanie i kolejki przed konfesjonałami w Wielkim Tygodniu. 

- Wielkanoc jest swoistym okresem "duchowej wiosny", daru odkupienia. Chrystus oddał życie za nasze grzechy i te grzechy możemy oddać Chrystusowi właśnie w sakramencie pojednania, gdzie następuje swoista wymiana: my dajemy nasze grzechy i słabości, a otrzymujemy od Chrystusa miłość i miłosierdzie - przypomniał duchowny.

W tym roku

Na razie do tegorocznej akcji nie zgłosiło się wiele świątyń, ale jak tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, co roku proboszczowie dokonują zgłoszeń po Niedzieli Palmowej, czasem niemal w ostatniej chwili w Wielkim Tygodniu.

Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów, należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: [email protected]; wypełnić formularz online na stronie https://nockonfesjonalow.pl/ lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.

lk / Warszawa



 

Polecane