Łukaszenka grozi krajom NATO. Przekonuje, że Moskwa może użyć „najstraszniejszej broni”

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka przemawiał do Zgromadzenia Narodowego. Polityk ostrzegł kraje NATO, mówiąc, że Moskwa w przypadku zagrożenia może użyć „najstraszniejszej broni”. Dodał, że Polsce zależy na wtargnięciu na teren jego kraju.
Aleksandr Łukaszenka Łukaszenka grozi krajom NATO. Przekonuje, że Moskwa może użyć „najstraszniejszej broni”
Aleksandr Łukaszenka / Screen z Biełsat

Aleksandr Łukaszenka przyznał, że Białoruś nigdy w historii nie zbliżyła się do „tak niebezpiecznej granicy”. Następnie zaapelował do Ukrainy, by zgodziła się na negocjacje z Rosją, której i tak nie da się pokonać. 

– Spróbuję zaryzykować i zaproponować zaprzestanie działań wojennych – mówił białoruski dyktator.

– Rosja jest gotowa do użycia pełnej siły kompleksu wojskowo-przemysłowego i armii, aby zapobiec eskalacji konfliktu – dodał, strasząc, że Moskwa w sytuacji zagrożenia może posłużyć się „amunicją fosforową, zubożonego i wzbogaconego uranu”.

Łukaszenka zaznaczył, że rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prosząc go o „zwrócenie Białorusi broni jądrowej”. Wszystko po to, by naród białoruski mógł żyć bezpiecznie. 

– Nie chcemy już żyć pod batem i nie będziemy niewolnikami – skwitował Łukaszenka.

Łukaszenka ostro o Polsce

Nie obeszło się również bez gróźb pod adresem państw Zachodu. Dyktator nie szczędził mocnych słów, mówiąc, że te szykują się do zaatakowania Białorusi. Ma świadczyć o tym chociażby przerzut kolejnych wojsk do krajów graniczących. Łukaszenka przekonywał, że o zaatakowaniu Białorusi marzy szczególnie nasz kraj, który konsekwentnie rozbudowuje swoją armię. Wskazał tu na zwiększanie obecności NATO na wschodniej flance. Białoruski przywódca podkreślał, że Polsce zależy na destabilizacji Białorusi i wtargnięciu na jej teren. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe