Abp Ryś o dewastacji pomnika: Stałem i nie wiedziałem, co mam robić, ale usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił JP2? #SolidarnizJPII

Co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista: pomodliłby się za sprawców – powiedział abp Grzegorz Ryś komentując nocne zbezczeszczenie pomnika papieża. Monument został oblany czerwoną farbą, twarz papieża zamalowano na żółto, zaś na cokole trzykrotnie napisano "maxima culpa", czyli "wielka wina". Przy pomniku, stojącym przed łódzka katedrą, abp Ryś rozpoczął liturgię Niedzieli Palmowej.
abp Grzegorz Ryś przy zdewastowanym pomniku Jana Pawła II przed łódzką katedrą Abp Ryś o dewastacji pomnika: Stałem i nie wiedziałem, co mam robić, ale usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił JP2? #SolidarnizJPII
abp Grzegorz Ryś przy zdewastowanym pomniku Jana Pawła II przed łódzką katedrą / PAP/Marian Zubrzycki

Pierwsza reakcja

- Jest pytanie o naszą reakcję. Przyszedłem pod ten pomnik dzisiaj o 7 rano. Przed pierwszy kwadrans stałem i nie wiedziałem co mam robić. Ale po pierwszych minutach usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista – Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców – mówił podczas Mszy św. metropolita łódzki. 

Wskazując na Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy abp Ryś powiedział, że Niedzielę Palmową można też nazwać Niedzielą Chrystusa Króla. Pokazuje ona bowiem Jego władzę, oraz narzędzia, tytuły i metody jej sprawowania. 

"Usprawiedliwiony i pokorny. Przybywa do ciebie na oślątku, na źrebięciu oślicy. Czytamy tę Ewangelię, i wybieramy tego Króla – oto Król twój. Wybieramy Jego sposób rządzenia i jego władzę, jego pokorę. Wolimy z Nim jeździć na osiołku, niż z Aleksandrem na rydwanie i na bojowych koniach" – zauważył hierarcha.

Przemoc i prowokacja - co zrobiłby Jan Paweł II?

- Czytamy tę Ewangelię w konkretnej sytuacji, w konkretnym - bardzo bolesnym - doświadczeniu. Doświadczeniu, które bym nazwał jednak doświadczeniem przemocy i jakiejś prowokacji - powiedział abp Ryś nawiązując do zniszczenia pomnika Jana Pawła II. 

Abp Ryś wyraził opinię, że nie był to jakiś emocjonalny, spontaniczny odruch lecz wyraźnie zaplanowana akcja. Do wykonania napisu ktoś wcześniej musiał wykonać szablon, a zniszczenia układają się w czytelny program. - Krew na rękach. Maska na twarzy. Jest pytanie o naszą reakcję. Przyszedłem pod ten pomnik dzisiaj o 7 rano. Przed pierwszy kwadrans stałem i nie wiedziałem co mam robić. Ale po pierwszych minutach usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista – Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców - podkreślił duchowny.

Cytując Bullę Jana Pawła II - Incarnationis misterium – ogłaszającą Wielki Jubileusz 2000 Roku metropolita łódzki powiedział, że ten tekst jest skierowany do tych wszystkich, którzy wątpią, że katolicy chcą się zmierzyć ze swoim grzechem i słabością. - Mierzymy się, będziemy się codziennie mierzyć do końca, i my to robimy w imię posłuszeństwa Janowi Pawłowi II. My to robimy z miłości do tego Papieża. W posłuszeństwie Janowi Pawłowi II mierzymy się ze złem w Kościele – mówił abp Ryś. 

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia, których szczytem jest Święte Triduum Paschalne. W tym roku wszystkie celebracje Triduum Sacrum sprawowane w łódzkiej katedrze przez arcybiskupa Grzegorza Rysia.

W nocy z 1 na 2 kwietnia 2023 nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą pomnik św. Jan Pawła II stojący na placu katedralnym przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. Twarz Ojca Świętego została wymalowana żółtą farbą fluorescencyjną, a na postumencie, na którym stoi postać Papieża znalazły się trzy napisy "maxima culpa".

ks. Paweł Kłys / Łódź


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Emerytury
Stażowe