Pracownicy sądów spotkali się z minister Marleną Maląg

23 marca 2023 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury z panią minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.
Pracownicy sądów spotkali się z minister Marleną Maląg Pracownicy sądów spotkali się z minister Marleną Maląg
Pracownicy sądów spotkali się z minister Marleną Maląg / fot. MOZ NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury

Organizację związkową reprezentowały: przewodnicząca Komisji MOZ Edyta Odyjas, pełnomocnik ds. kuratorów Joanna Zabłudowska, pełnomocnik ds. specjalistów OZSS Joanna Grodzicka-Waniewska oraz przedstawiciel MOZ w Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Majka Jagielak.

Rozmowy dotyczyły między innymi problemów kuratorów sądowych, specjalistów OZSS, pracowników niepełnosprawnych, chorób zawodowych, przerw w pracy, jak i zasadności istnienia Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat.

Kuratorzy sądowi apelują

Pełnomocnik ds. kuratorów sądowych poruszył temat ewentualnego wstrzymywania świadczeń socjalnych dla rodziny, której sąd odebrał dzieci i w trybie zabezpieczenia umieścił w rodzinie zastępczej, jednakże w związku z brakiem miejsc, przeciąganiem się procedury odbioru – dzieci te nadal pozostają w naturalnej rodzinie. Dodatkowo zwrócił uwagę na konieczność dofinansowania zawodowych rodzin zastępczych, które miałyby sprawować pieczę nad zdemoralizowanym nieletnim poprzez dofinansowanie szkoleń, odpowiednich, dostosowanych pomieszczeń, a także szybszego dostępu do lekarzy specjalistów czy psychologów. Zapytał także o możliwość przywrócenia dyżurów pełnionych przez pracowników socjalnych w trybie interwencyjnym w nocy i weekendy w dużych i średnich miejscowościach oraz planowanych rozwiązań i możliwości wsparcia kuratorów sądowych przy realizacji nałożonych na nich zadań dotyczących małoletnich uchodźców i ich rodzin.

Pełnomocnik ds. specjalistów OZSS przybliżył w krótkiej charakterystyce swoją grupę zawodową, rolę, jaką pełnią specjaliści w systemie sądowym poprzez badanie i wydawanie opinii dot. rodzin będących w głębokim kryzysie, mając tym samym wpływ na ich dalsze losy życiowe, a przede wszystkim losy małoletnich dzieci. Przedstawił proces wydawania opinii, który wiele lat temu przeciętnie wynosił ok. 20 godzin (wliczając czytanie akt, badanie, liczenie i interpretacje testów, konsultacje w zespole, konstruowanie opinii), a obecnie znacząco się wydłużył z uwagi na coraz większą konfliktowość stron, a co za tym idzie, większą liczbę tekstu do zapoznania się w aktach spraw, w tym nagrań z rozpraw. Dochodzą do tego wizyty w sądzie w celu ustnego uzupełnienia opinii, odpowiedzi na zarzuty, pisemne opinie uzupełniające. Powołał się na raport NIK z 2015 roku, z którego wynika, że określenie minimalnej liczby 90 opinii, które powinny być wydane w ciągu roku przez jednego badającego, stoi w sprzeczności z dobrem osób diagnozowanych. W tym kontekście został poruszony temat zadaniowego czasu pracy dla specjalistów. Poproszono obecnego na spotkaniu kierownika Departamentu Prawa Pracy – Krzysztofa Staneckiego o wyjaśnienie, czy nadal jest to 40-godzinny wymiar czasu pracy, gdyż zwierzchnicy uważają, że rozliczane są wówczas wykonane zadania, nie czas pracy. Pan kierownik DPP z całą stanowczością potwierdził, że zadaniowy system pracy obejmuje 40 godzin czasu pracy i powołał stosowne orzeczenie Sądu Najwyższego. Przedstawiciel specjalistów OZSS podniósł również problem bardzo ograniczonego dostępu specjalistów do szkoleń, mimo ustawowego obowiązku stałego podnoszenia kwalifikacji.

Poruszono temat Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, zasadności jej istnienia, tym bardziej że do chwili obecnej nie widać tak naprawdę żadnych pożądanych działań, a wydatkowane są ogromne środki związane z jej utrzymaniem.

Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wniosła o wydanie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiednich rekomendacji w poruszanych na spotkaniu sprawach, szczególnie dla Ministerstwa Sprawiedliwości, co zostało przyjęte z aprobatą. Dodatkowo pani minister poprosiła stronę społeczną o przedstawienie pisemnych stanowisk dot. poruszanych kwestii, aby Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej mogło podjąć odpowiednie działania.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO] z ostatniej chwili
„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO]

Trwa French Open. Na korcie Rolanda Garrosa doszło do skandalicznej sytuacji. Z ust Łotyszki Jeleny Ostapenko padły wulgarne słowa. Wszystko zarejestrowały kamery.

Emerytury
Stażowe