Ryszard Czarnecki: Sensacja w Brukseli: Polska prymusem w kwestii „praw kobiet”

Sensacja w Brukseli: Polska prymusem w kwestii „praw kobiet”.
Parlament Europejski Ryszard Czarnecki: Sensacja w Brukseli: Polska prymusem w kwestii „praw kobiet”
Parlament Europejski / fot. CC-BY-4.0: © European Union 2022– Source: EP

W kuluarach Parlamentu Europejskiego posłowie różnych narodowości podpisywali list zainicjowany przez Polaków o niedopuszczeniu do rozgrywek europejskich pucharów klubów piłkarskich z Rosji i Białorusi. Adresatem był prezydent UEFA, europejskiej federacji piłkarskiej, Słoweniec Aleksander Ceferin. Nieco później kuluary PE aż huczały od krytyki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i jego niemieckiego przewodniczącego Thomasa Bacha po dopuszczeniu – pod warunkami identycznymi, jakie musieli spełnić na Igrzyskach PRZED agresją Rosji na Ukrainę – sportowców rosyjskich (i białoruskich) do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.

Dwudniowa sesja europarlamentu

Jednak poza tymi sportowo-politycznymi akcentami ostatnie dni marca upłynęły w unijnej „stolicy” pod znakiem dwudniowej sesji europarlamentu. W Brukseli są tzw. minisesje, które trwają dwa dni w przeciwieństwie do „normalnych” sesji w Strasburgu – dwa razy dłuższych. Posiedzenie PE zainaugurowano uroczystością z okazji 25. rocznicy podpisania w Belfaście w Irlandii Północnej tzw. porozumienia wielkopiątkowego.

Ponadto omawiano sprawy energetyczne w kontekście gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową. Dwa stosowne sprawozdania w tej kwestii zostały przygotowane przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Ważna z punktu widzenia konsumentów była debata na temat rozporządzenia dotyczącego „Ogólnego bezpieczeństwa produktów”. Raport sporządziła Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Polskie akcenty pojawiły się przy okazji dwóch sprawozdań: w jednym przypadku w kontekście pozytywnym, w drugim – negatywnym. Ten pierwszy dotyczył sprawozdania o „Wzmocnieniu zasad równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości”. Dla wielu krytyków Polski było szokiem, że nasz kraj jest na bardzo wysokim 5. miejscu (na 27) w tej sprawie, o której feministki mówią, niestety, rzadziej niż o aborcji. Liderem jest Luksemburg, a za (!) Rzeczpospolitą są państwa, których reprezentanci bardzo często… krytykują Polskę, gdy chodzi o „prawa kobiet”.

I znów wrócił temat „praworządności”.

Wreszcie tradycyjnie o „rządach prawa”. Komisja Europejska dodała nowy instrument oceny „praworządności” w poszczególnych krajach UE-27. I oczywiście jest równie subiektywny, jak poprzednie…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (1.04.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Emerytury
Stażowe