Bp Jan Sobiło: Zwycięstwo Ukrainy przybliża się z każdym dniem

Ludzie mieszkający na wschodzie Ukrainy są przekonani, że zwycięstwo nad rosyjskim agresorem stopniowo się przybliża - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło z Zaporoża, wracający właśnie ze strefy przyfrontowej. Mają nadzieję, że wraz z nadejściem wiosny najeźdźcy zostaną wypchnięci i że również 80 proc. województwa zaporoskiego znajdujące się obecnie pod okupacją zostanie uwolnione.
Ukraińska flaga na zniszczonym budynku w Izium Bp Jan Sobiło: Zwycięstwo Ukrainy przybliża się z każdym dniem
Ukraińska flaga na zniszczonym budynku w Izium / PAP/Vladyslav Karpovych

Wdzięczność Polakom

Podczas swojej przedświątecznej wizyty pochodzący z Polski biskup spotkał żołnierzy walczących o uwolnienie zajętych terenów i mieszkańców. Są oni bardzo wdzięczni wszystkim ludziom dobrej woli w Polsce, w Europie i na świecie za pomoc, dzięki której przetrwali zimę. Dzięki niej byli zaopatrzeni w generatory prądu umożliwiające kontakt ze światem, mogli ugotować ciepły posiłek i ogrzać się. Bez modlitwy i wsparcia materialnego niemożliwe byłoby przeżycie zimy na wschodzie Ukrainy.

Nadzieje na Wielkanoc

- Mamy także nadzieję, że te święta będą dla wszystkich chrześcijan, dla prawosławnych, dla katolików obu obrządków i dla protestantów takimi świętami, podczas których jak nigdy dotąd odczujemy tajemnicę zwycięstwa nad śmiercią, nad złem, nad szatanem - mówił bp Sobiło.

- Pascha tutaj, na tym terenie przyfrontowym, ma szczególny wymiar, właśnie tego dotknięcia tajemnicy krzyża, że z nami, ze wszystkimi ludźmi, którzy cierpią, z poranionymi, z tymi, którzy utracili na froncie swoich synów, swoich mężów, swoich ojców jest Jezus Zmartwychwstały i nawet ta ofiara śmierci na linii frontu ma wielki sens, bo dzięki niej wiele miast, wiele wiosek zostaje ocalonych przed zniszczeniami ze strony okupanta - podkreślił hierarcha.

Wojna połączyła

Zauważył także, że wojna połączyła chrześcijan różnych wyznań. Kwiecień jest miesiącem świętowania dla wszystkich: katolików, prawosławnych i protestantów. Prawosławni za kilka dni będą obchodzić Niedzielę Palmową, ale wszystkich coraz bardziej jednoczy pragnienie obchodzenia wspólnie najważniejszych świąt, w tym Świąt Bożego Narodzenia i Paschy.

Życzenia

- Pragnę podziękować rodakom za wielkie wsparcie, które otrzymujemy już od ponad roku, że już drugie Święta Wielkanocne będziemy obchodzić w stanie wojny i że będzie możliwość świętować dzięki pomocy i modlitwom. Dziękujemy za żywność, za te generatory, za piecyki, za to, że mamy czym się podzielić ze wszystkimi ludźmi, którzy się do nas zwracają. Kłaniam się nisko wszystkim ofiarodawcom: naszym rodakom i wszystkim ludziom dobrej woli i składam życzenia na Święta Wielkanocne, dzięki tej możliwości, że mogę przemówić przez Radio Watykańskie - stwierdził duchowny.

- Dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi, jego jałmużnikowi kard. Krajewskiemu, który dzwoni, dba o nas, pyta, czego trzeba i za taką wierność Radia Watykańskiego, za wielką solidarność z nami, że już przez te dziewięć lat wojny odczuwamy wielką solidarność Radia Watykańskiego, które regularnie przekazuje informacje, co tu się dzieje. Niech Pan Zmartwychwstały wszystkim błogosławi” - powiedział biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Zaporoże


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe