Świętokrzyska Solidarność apeluje o jasne deklaracje dotyczące dalszego funkcjonowania OSM Końskie

"Niepokoje pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich a także doniesienia medialne dotyczące planów sprzedaży tej firmy domagają się jasnych wyjaśnień" - piszą członkowie Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" we wczoraj przyjętym stanowisku.
Świętokrzyska Solidarność apeluje o jasne deklaracje dotyczące dalszego funkcjonowania OSM Końskie - zdjęcie poglądowe Świętokrzyska Solidarność apeluje o jasne deklaracje dotyczące dalszego funkcjonowania OSM Końskie
Świętokrzyska Solidarność apeluje o jasne deklaracje dotyczące dalszego funkcjonowania OSM Końskie - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

"Dzierżawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez Grupę Polmlek a w konsekwencji zakup majątku spółdzielni przez tę Grupę (wg Portal Spożywczy z dn. 27.03.2023) wymaga dla porządku społecznego i prawnego klarownych deklaracji co do dalszego istnienia koneckiego przedsiębiorstwa, zatrudnionych tam pracowników i zabezpieczenia interesów dotychczasowych dostawców mleka – lokalnych rolników" - przekonują autorzy stanowiska.

Ich zdaniem dodatkowe niepokoje dotyczą braku wypełnienia przez obecnego i przyszłego pracodawcę dyspozycji zawartych w Kodeksie Pracy (art.231) dotyczących poinformowania pracowników a w ich imieniu – związków zawodowych o „przyczynach (zmiany właściciela), prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników”.

"S" wystąpi do odpowiednich organów

"Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w trosce o pokój społeczny, apeluje do obu stron transakcji (OSM w Końskich i Grupy Polmlek) o jasne stanowisko w tych sprawach w drodze dialogu społecznego, przy udziale związków zawodowych.
Jednocześnie, Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wystąpi do odpowiednich organów państwowych o monitoring i nadzór nad zasygnalizowaną transakcją, deklarując pomoc prawną i logistyczną dla pracowników zatrudnionych w OSM Końskie" - czytamy w stanowisku Prezydium ZR Świętokrzyskiego NSZZ "S". 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich powstała w 1957 roku. Obecnie Spółdzielnia skupuje i przetwarza blisko 81 milionów litrów mleka rocznie. Nowoczesną bazę stanowią dwa duże, dobrze wyposażone obiekty produkcyjne: proszkownia mleka i zakład miejski. Tradycyjnymi odbiorcami proszku, mlecznego, który m.in. wytwarza się zw zakładzie, są takie kraje jak: Holandia, Niemcy, Brazylia, Argentyna, Meksyk, Egipt, Algieria. Na rynku krajowym OSM słynie z mleka spożywczego znanego pod marką koneckie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Emerytury
Stażowe