Solidarność w Gorzowie Wielkopolskim także przeszła w Marszu Papieskim ulicami swego miasta

"Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy!". Pod takim hasłem gorzowska Solidarność przeszła 2 kwietnia ulicami Gorzowa Wielkopolskiego w Marszu Papieskim.
Marsz Papieski w Gorzowie Wielkopolskim Solidarność w Gorzowie Wielkopolskim także przeszła w Marszu Papieskim ulicami swego miasta
Marsz Papieski w Gorzowie Wielkopolskim / fot. NSZZ "S" Region Gorzowski

W niedzielę palmową w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z 18. rocznicą śmierci Jana Pawła II. W Gorzowie Wielopolskim rozpoczęto od Mszy Świętej w gorzowskiej Katedrze, której przewodniczył bp. Adrian Put w koncelebrze z proboszczami gorzowskich parafii.

Po liturgii jej uczestnicy wraz ze zgromadzonymi mieszkańcami Gorzowa Wlkp. i okolicznych miejscowości uformowali orszak i przeszli w czterokilometrowym MARSZU PAPIESKIM. Inicjatywa i jej realizacja była odpowiedzią na nasilające się ataki wymierzone w dobre imię Świętego Jana Pawła II. Głównymi organizatorami marszu była gorzowska „Solidarność” i Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

Podziękowanie za pontyfikat

Po dotarciu na Plac papieski delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem Jana Pawła II. Nie zabrakło też ulubionej pieśni Papieża Polaka -BARKI. Mieszkańcy miasta i okolic wraz z księżmi podziękowali tym samym za cały pontyfikat Jana Pawła II.
" Patrzymy na wydarzenia ostatnie, które są zmanipulowanym przekazem dotyczącym jego osoby. Jest to uderzenie w coś bardzo istotnego, ważnego, nie tylko dla katolików, ale dla Polaków. Jan Paweł II był przecież nie tylko wielkim świętym Kościoła, ale również wielkim patriotą – człowiekiem, który uczył nas miłości do ojczyzny. Ten gest przyklęknięcia i ucałowania polskiej ziemi za każdym przybyciem do Polski, bardzo wiele znaczy" – mówił bp Lityński.

Całość zakończyło przesłanie, modlitwa i błogosławieństwo w miejscu, gdzie 26 lat temu wierni spotkali się z Janem Pawłem II.
Atak na Jana Pawła II miał dzielić społeczeństwo. Miał kruszyć fundament naszej wolności. Miał niszczyć wspólnotę, którą zbudowała Solidarność. Jednak skutek okazał się zupełnie przeciwny do zamierzonego. Byliśmy świadkami zjednoczenia, którego wyrazem były Marsze Papieskie które odbyły się w kilkudziesięciu polskich miastach. Jan Paweł II, który obudził w nas Solidarność, budzi ją nadal.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe