Góralska Solidarność na Drodze Krzyżowej w Kopalni Soli w Bochni

Niezwykłe przeżycia i modlitewne skupienie towarzyszyło uczestnikom Drogi Krzyżowej zorganizowanej po raz pierwszy w Kopalni Soli w Bochni przez Oddział nr 6 w Nowym Targu dla członków NSZZ „Solidarność”.
Droga Krzyżowa w Kopalni Bochnia Góralska Solidarność na Drodze Krzyżowej w Kopalni Soli w Bochni
Droga Krzyżowa w Kopalni Bochnia / fot. NSZZ "S" Region Małopolska

Dzięki uprzejmości pana prezesa Kopalni Zbigniewa Rojka 50 osób odbyło podróż do fascynujących miejsc znajdujących się w tejże Kopalni. W dniu 31 marca 2023 r. grupa góralskiej Solidarności przeszła specjalną trasą Drogi Krzyżowej znajdującej się w Kopalni.

Jedyna w Polsce tak wymagająca i ekstremalna trasa była nowym doświadczeniem i ważnym wydarzeniem dla uczestników. Rozważania na 14 stacjach Drogi Krzyżowej zostały zaczerpnięte z nauczań naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zebrał i opracował ks. Paweł Nowogórski. Po nocnym odpoczynku i pysznym śniadaniu przyszedł czas na zwiedzanie pięknej Kopalni w Bochni. Trasa turystyczna odkryła dla zwiedzających swoją historię i tajniki swoich początków. Wspaniali przewodnicy w genialny sposób zaprezentowali całej grupie wiedzę i ciekawostki o tym niezwykłym miejscu. 

Uczcili pamięć Jana Pawła II

Po wizycie w historycznej Kopalni, na zaproszenie kierownika Oddziału NSZZ „Solidarność” w Bochni – Agnieszki Morawiec wraz z pocztem sztandarowym wzięto udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice pod wezwaniem św. Mikołaja w Bochni. Uroczystości obchodów 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II zakończyły się składaniem wiązanek pod pomnikiem Papieża na placu przy bazylice, przy udziale władz samorządowych i przedstawicieli „Solidarności”. Następnie udano się do Nowego Wiśnicza, aby tam zwiedzić zamek i ekspozycje w nim się znajdujące.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe