Franciszek do Polaków: Patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja

Dzisiejszą katechezę, głoszoną podczas audiencji generalnej w Watykanie, papież poświęcił głównie nadziei i uzdrowieniu, które płyną z Krzyża Pańskiego. Franciszek zwrócił się także do Polaków.
Papież Franciszek Franciszek do Polaków: Patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja
Papież Franciszek / PAP/EPA

Prostota

- Czasami jesteśmy tak przyzwyczajeni do mówienia sobie fałszu, że żyjemy z kłamstwem, jakby był prawdą i w końcu zatruwamy się nim. Tego właśnie potrzeba: powrotu do serca, do tego, co istotne, do prostego życia, wolnego od wielu rzeczy bezużytecznych, które są namiastkami nadziei - przekonywał papież.

- Dzisiaj, kiedy wszystko jest skomplikowane i grozi nam zagubienie się, potrzebujemy prostoty, powinniśmy na nowo odkryć wartość wstrzemięźliwości, wyrzeczenia, oczyszczenia tego, co zatruwa serce i czyni nas smutnymi - mówił, podkreślając, by zastanowić się, co w naszym życiu jest niepotrzebne, od czego możemy się uwolnić, by żyć prościej i prawdziwe.

Zranienie

- Nasze rany mogą stać się źródłem nadziei, dlatego zamiast użalać się nad sobą lub ukrywać je, ocierajmy łzy innych; zamiast żywić urazę z powodu tego, co nam zabrano, zatroszczmy się o to, czego brakuje innym; zamiast zamykać się w sobie, pochylajmy się nad tymi, którzy cierpią; zamiast pragnąć miłości dla siebie, zaspokajajmy pragnienia tych, którzy nas potrzebują - stwierdził Franciszek.

- Tylko wtedy bowiem, gdy przestajemy myśleć o sobie, odnajdziemy siebie. A jeśli nadal będziemy myśleć jedynie o sobie, nie odnajdziemy się - zaznaczył.

Papież uczulił słuchaczy, by zwrócić uwagę, czy bardziej myślimy o własnych ranach czy też wykorzystujemy swojej zranienie, by pomagać innym, uzdrawiać i ulepszać świat.

Franciszek do Polaków

- Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków - powiedział Franciszek.

- W przededniu Triduum Paschalnego również do was kieruję moje zaproszenie: patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja, aby ukrzyżowany Pan uzdrowił was ze smutku i rozgoryczenia - 

- Jak bowiem przypomina nam św. Piotr: "Krwią ran Chrystusa zostaliśmy uzdrowieni" - 

- Z serca wam błogosławię - zapewnił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe