Francja: Przeciwnicy reformy emerytalnej od rana blokują drogi i podparyskie lotnisko
06.04.2023 10:47

Komentarzy: 0
Udostępnij:
Związkowcy i przeciwnicy reformy emerytalnej blokują od czwartku rana drogi i przejazdy m.in. w Lille, Rennes, Lyonie, Amiens oraz Tarbes. Blokowany jest również terminal na podparyskim lotnisku oraz uniwersytet.
Francja protestuje przeciwko reformie emerytalnej
W wielu miastach Francji związkowcy ustawili zapory i przeprowadzają tzw. operacje ślimakowe spowalniające ruch drogowy. W Lyonie podpalono kilka blokad, aby uniemożliwić pojazdom przejazd autostradą.
Trwa blokada Terminalu 1 na podparyskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle. Związkowcy utworzyli kordon na drodze prowadzącej do Terminalu 1, uniemożliwiając wjazd pojazdom.
Studenci blokują natomiast wejście do paryskiego uniwersytetu Assas, protestując przeciwko stosowaniu przez rząd art. 49.3 konstytucji, który umożliwia procedowanie ustawy emerytalnej z pominięciem parlamentu.
Strajkuje również wielu uczniów liceów w Paryżu, Strasburgu, Beziers oraz Perigueux.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
PAP/raw
Komentarzy: 0
Data publikacji: 06.04.2023 10:47
Źródło: PAP
Francuski dyplomata oskarżył Ursulę von der Leyen o nadużycie
09.03.2026 22:54

Komentarzy: 0
„Komisja Europejska nie powinna przekraczać swojego oficjalnego mandatu, uzurpując sobie rolę służby dyplomatycznej UE w polityce zagranicznej” - powiedział w poniedziałek ambasadorom UE francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot na konferencji, w której uczestniczyła Ursula von der Leyen. Sprawę opisał portal Euractive.com.
Czytaj więcej
Francja przygotowuje misję otwarcia Cieśniny Ormuz w związku ze wzrostem cen ropy
09.03.2026 22:31

Komentarzy: 0
Jak poinformował portal European Conservative, Francja ogłosiła przygotowania do “misji międzynarodowej” mającej na celu utrzymanie otwartej Cieśniny Ormuz, gdyż wojna wokół Iranu zagraża jednemu z najważniejszych szlaków energetycznych świata.
Czytaj więcej
Francuska broń jądrowa dla Polski? Szef BBN studzi oczekiwania
03.03.2026 09:42
Francja zwiększa arsenał nuklearny. Jest reakcja Tuska
02.03.2026 17:03
Macron: Osiem krajów, w tym Polska, zainteresowanych odstraszaniem nuklearnym Francji
02.03.2026 16:20


