Rzecznik rządu potwierdza: Polskie firmy będą odbudowywać infrastrukturę na Ukrainie

– Potwierdzam, że jednym z pierwszych projektów związanych z odbudową Ukrainy po wojnie, w którym wezmą udział polskie firmy, będzie projekt związany z odbudową infrastruktury publicznej m.in. w Charkowie – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Müller  Rzecznik rządu potwierdza: Polskie firmy będą odbudowywać infrastrukturę na Ukrainie
Piotr Müller / Screen/YouTube

Rzecznik rządu był pytany w czwartek podczas konferencji w KPRM o umowy dla polskich firm na odbudowę infrastruktury publicznej w Ukrainie w nawiązaniu do wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.

"Potwierdzam, że jednym z pierwszych projektów mają być projekty związane z odbudową infrastruktury publicznej m.in. w Charkowie" - powiedział Müller. "Co do szczegółów będziemy je przedstawiać niebawem, bo siłą rzeczy trwają teraz jeszcze ustalenia kontraktowe w tym obszarze, więc na razie nie chciałbym tutaj więcej szczegółów przedstawiać" - dodał.

Odbudowa Ukrainy

Dopytywany o kwestie współpracy polsko-ukraińskiej w ramach przemysłu zbrojeniowego i możliwości przeniesienia części ukraińskiej produkcji do Polski, rzecznik rządu odparł, że trwają "różne rozmowy dotyczące wspólnej produkcji broni, natomiast są one nieco bardziej skomplikowane". "Na ten moment nie mam tutaj do ogłoszenia żadnych ustaleń finalnych w tym obszarze" - zaznaczył.

Müller podkreślił jednocześnie, że polski rząd "w tej chwili zwiększa możliwości produkcyjne PGZ". Przypomniał, że "w zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę o Narodowym Programie Amunicji, który ma zwiększyć możliwości produkcji amunicji w Polsce".

"Ukraina zamawia określone sprzęty w ramach PGZ i to, że zwiększamy w ramach własnych zakładów zbrojeniowych możliwości produkcji amunicji, też wzbudza zainteresowanie Ukrainy" - wskazał rzecznik rządu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Emerytury
Stażowe