GEOPOLITYCZNY MECZ, NAJWAŻNIEJSI GRACZE

GEOPOLITYCZNY MECZ, NAJWAŻNIEJSI GRACZE

Im dłużej trwa wojna w Europie Wschodniej, tym bardziej globalne polityczne puzzle przypominają film sensacyjny - ale też partię szachów. Swoją światową pozycję bardzo wzmocniły - w porównaniu sprzed 24 lutego 2022 roku - Stany Zjednoczone Ameryki, które zdecydowanie porzuciły próby nowego „resetu” w relacjach z Federacją Rosyjską z 2021 roku i twardo wsparły naszego wschodniego sąsiada. Było to jednoznaczne odejście od sytuacji z lat 2009-2013, czyli czasów pierwszej kadencji duetu Barack Obama - Joseph Biden, gdy Waszyngton skutecznie szukał korzystnego dla obu stron „modus operandi” z Moskwą. Teraz Amerykanie dają broń Ukrainie i sprzedają ją na potęgę Polsce - wtedy anulowali projekt tarczy antyrakietowej w naszym kraju i Czechach. Jest różnica.

 

Gdy w roku 2008, na szczycie NATO w Bukareszcie Niemcy, Francja i Włochy zablokowały inicjatywę Polski i USA, przedstawienia „road map” – „mapy drogowej” akcesu Gruzji do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego pewnie nie spodziewały się, że otworzy to drogę do agresji Rosji na ten południowo-kaukaski kraj. Ale też ani Berlin, ani Paryż, ani Rzym nie spodziewały się, że po 15 latach będą musiały zaangażować się ,mimo swej tradycyjnej prorosyjskości, w pomoc dla kolejnego napadniętego przez Rosję państwa. To pokazuje jak historia nie tylko skończyła się, jak chciał biedak Francis Fukuyama, ale nawet przyspiesza i toczy się po torach, których nie przewidzieli główni rozgrywający w Europie, ale też na świecie. Przecież Waszyngton grając w pierwszym roku prezydentury Josepha Robinette’a Bidena na „zneutralizowanie” Rosji, aby oderwać ją od Chin, też zainwestował fatalnie. Pomijając straty wizerunkowe , na szczęście jednak dla siebie i szeroko rozumianego Zachodu, zreflektował się na czas – a nie rychło w czas.

Chiny, choć z typową dla tego kraju o liczonej w parę tysięcy lat historii ,cierpliwością i umiarem wspierają Rosję, ale tak jak kiedyś William Clinton, zwany Bilem palił marihuanę: „palą, ale się nie zaciągają”. Czynią to tak, aby nie zerwać więzów gospodarczych z Zachodem, ale też maksymalnie uzależnić Moskwę.

W ciągu ostatniego roku bardzo znacząco – ze względu na wojnę w Europie Wschodniej – straciły swą pozycję międzynarodową Niemcy. Ich inwestycje w wyjątkowe relacje z Rosją okazały się dramatycznie złe z puntu widzenia germańskiego europejskiego „leadershipu”. Tym bardziej teraz usiłują gorliwie rekompensować sobie te straty poprzez struktury Unii Europejskiej, a także forsując "pseudo-reformę" UE w postaci odejścia od jednomyślności, co w oczywisty sposób, gdyby się zrealizowało, wzmocniłoby ich pozycję. Podobnie jest z Francją, tyle że teraz Macron został zmuszony do zajęcia się dramatycznie wyglądającą sytuacją wewnętrzną i jego aktywność międzynarodowa spadła do minimum.

 

A Polska? Jesteśmy jak surfer, który umiejętnie wykorzystuje dla swoich potrzeb falę. Pamiętajmy wszak, że koniunktura w polityce, tak, jak na zawodach windsurfingu – nie trwa wiecznie...

 

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (03.04.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe