Gwałtowny spadek wartości rubla. Eksperci wskazują na dwie przyczyny

Kreml może z niepokojem patrzeć na stan rubla. W czwartek rosyjska waluta stracił do dolara blisko 2 proc. Z kolei w piątek blisko 3 proc. Strata od początku bieżącego roku wynosi już ponad 17 proc. wartości.
ruble Gwałtowny spadek wartości rubla. Eksperci wskazują na dwie przyczyny
ruble / pixabay.com

– To tak, jakby u nas dolary w ciągu ostatnich trzech miesięcy podrożały o 80 gr i kosztowały teraz 5,15 zł (a kosztują 4,29 zł) - ocenia Rafał Hirsch businessinsider.com.pl.

Problemy rubla

Po rozpoczęciu przez Rosję wojny na terytorium Ukrainy rubel mocno się załamał. W pewnym momencie Rosjanie byli świadkami sytuacji, kiedy za 120 rubli mogli kupić jednego dolara.

– Potem jednak dzięki ograniczeniom administracyjnym polegającym tak naprawdę na likwidacji wolnego rynku, kurs rubla wobec dolara został sprowadzony znacznie niżej, co wyglądało jak potężne umocnienie się tej waluty. Następnie po kilku miesiącach część ograniczeń poluzowano, więc na rynek powrócił stopniowy trend spadkowy rubla, który ostatnio przybrał na sile. W czwartek pierwszy raz od roku przebity został poziom 80 rubli za dolara - czytamy na businessinsider.com.pl.

Powody kolejnego osłabienia rubla

Eksperci kolejne osłabienie rubla upatrują między innymi w ograniczeniu aktywności banku Raiffeisen z Austrii, który był naciskany od dłuższego czasu na to ze strony zachodu.

— Wprowadzone przez niego zmiany dotyczące zasad przelewów dolarowych na rynek rosyjski mogą zmniejszać płynność w dolarach na tym rynku - ocenia Rafał Hirsch.

Z kolei z informacji rosyjskich mediów wynika, że Władimir Putin wyraził zgodę na to, aby Shell mógł przelać poza Rosję kwoty, które uzyskał ze sprzedaży swoich udziałów w projektach naftowych na Sachalinie w Rosji. To dodatkowo wpłynęło na osłabienie rosyjskiego rubla.

– Chodzi o blisko 100 mld rubli, ale Shell, aby to zrobić, najpierw musi zamienić te ruble na około 1,2 mld dol. Tak duża transakcja na rynku, która od miesięcy nie jest zbyt płynny, a nawet oczekiwanie związane z tą transakcją, natychmiast osłabia rubla - podkreśla Rafał Hirsch.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe