Ukraińskie MSZ protestuje przeciwko "zrównywaniu ofiar z agresorami" na Drodze Krzyżowej w Koloseum

Przeciwko zrównywania ofiar z napastnikami zaprotestowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ten sposób odczytano w Kijowie rozważnie X stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
Droga Krzyżowa w Koloseum Ukraińskie MSZ protestuje przeciwko
Droga Krzyżowa w Koloseum / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Protest ukraińskiego MSZ

„W Wielki Piątek, w Rzymie odbyło się wielkie wydarzenie religijne - Droga Krzyżowa. Symbolizuje ona zwycięstwo dobra nad złem, światła nad ciemnością, wiary nad rozpaczą. Jesteśmy głęboko wdzięczni papieżowi Franciszkowi za jego troskę o Ukrainę i Ukraińców. Niestety, musimy stwierdzić, że w tym roku po raz kolejny zostało ono przyćmione przez próbę zrównania ofiary i agresora” – stwierdziło MSZ w Kijowie. 

W rozważaniu dziesiątej stacji drogi krzyżowej odczytano teksty w imieniu ukraińskiego nastolatka, który znalazł schronienie we Włoszech po zajęciu Mariupola przez wojska rosyjskie, oraz młodego Rosjanina, którego brat, żołnierz, stracił życie, a ojciec i dziadek zaginęli w akcji w wojnie podboju Rosji przeciwko Ukrainie.

Rozczarowanie Ukrainy

Ukraińskie MSZ jest rozczarowane, że Stolica Apostolska zlekceważyła argumenty przedstawione przez stronę ukraińską dotyczące obraźliwego charakteru tego rodzaju gestu. „Zestawienie rozważań Ukraińca i Rosjanina zniekształca rzeczywistość, w którą Rosja pogrążyła Ukraińców, dokonując na nich ludobójstwa. Co więcej, taki krok podważa zasady sprawiedliwości i uniwersalnej moralności, dyskredytuje ideę pokoju i braterstwa. Próby zrównania cierpiącej Ukrainy z powodującą cierpienie Rosją nie przyczyniają się do pojednania. Pojednanie może nastąpić dopiero wtedy, gdy Ukraina odniesie zwycięstwo, gdy wszyscy rosyjscy zbrodniarze zostaną ukarani, nastąpi skrucha za wyrządzone cierpienia, a Ukraińcy zostaną poproszeni o przebaczenie” – stwierdzają władze Ukrainy. 

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma nadzieję, że od tej pory Stolica Apostolska przyjmie podejście oparte na głębokim zrozumieniu sprawiedliwości i odpowiedzialności za przywrócenie pokoju na Ukrainie i ustanowienie sprawiedliwości.

st (KAI) / Kijów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe