Zmiana kursu politycznego w Indiach? Premier-hinduista odwiedził katolicką katedrę

Premier Indii Narendra Modi odwiedził w Wielkanoc katolicką katedrę w Delhi. Szef rządu należy do nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), która m.in. chce zakazu nawróceń hinduistów na chrześcijaństwo i islam.
Narendra Modi  Zmiana kursu politycznego w Indiach? Premier-hinduista odwiedził katolicką katedrę
Narendra Modi / wikimedia commons/GODL-India/Government of the Republic of India - https://www.pmindia.gov.in/en/tag/niti-aayog/ Direct Link

Znaczący gest

Wizyta premiera w katolickiej świątyni z okazji świąt wielkanocnych została uznana za znaczący gest. Przyjął go tam metropolita Delhi abp Anil Joseph Thomas Couto. Modi rozmawiał z wiernymi, zapalił świeczkę przed figurką Chrystusa Zmartwychwstałego i posadził drzewo w przykatedralnym ogrodzie. 

Wcześniej w mediach społecznościowych premier złożył chrześcijanom życzenia świąteczne. Wyraził nadzieję na pogłębienie społecznej harmonii w indyjskim społeczeństwie, a także na to, że święta zainspirują ludzi do służby społeczeństwu i pomocy osobom zmarginalizowanym. – W tym dniu wspominamy pobożne myśli Chrystusa – napisał Modi. 

Spotkanie ze zwierzchnikiem Kościoła

Kilka dni wcześniej premier spotkał się w Delhi ze zwierzchnikiem Kościoła Syromalankarskiego Baseliosem Mar Thomą Mathewsem III, który wyrażając zadowolenie z ponawianych ostatnio przez premiera zaproszeń do współpracy, kierowanych do różnych części indyjskiego społeczeństwa, podkreślił, że nadal w różnych regionach kraju dochodzi do ataków na kościoły.

Również lokalni liderzy BJP w najbardziej chrześcijańskim stanie Kerala odwiedzali kościoły z okazji Wielkanocy. Opozycja wytyka im jednak, że robią to w związku z kampanią przed wyborami parlamentarnymi w 2024 roku, a jednocześnie wywodzący z szeregów BJP minister oświadczył, że należy bić chrześcijan, którzy chcą nawracać na swą wiarę.

Reakcja Kościoła

Były rzecznik katolickiego Kościół syromalabrskiego ks. Paul Thelakat powiedział agencji AsiaNews, że z zadowoleniem przyjmuje wizytę Modiego w delhijskiej katedrze, gdyż w ten sposób szef rządu „świętował pluralizm Indii”. Jednak indyjscy chrześcijanie obawiają się antychrześcijańskiej postawy BJP. Oczekują więc, że Modi przestanie teraz milczeć na temat nietolerancji wobec chrześcijan i będzie kontrolował ekstremistyczne elementy w łonie swojej partii.

pb (KAI/AsiaNews) / Delhi


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe