Wielkanoc w Nikaragui: Pełne kościoły i liczne aresztowania

Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby - poinformował we wtorek antyrządowy portal "Despacho 505".
Katedra w Managui Wielkanoc w Nikaragui: Pełne kościoły i liczne aresztowania
Katedra w Managui / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/mejiaperalta

Ogromna frekwencja

Jak zauważył kard. Leopoldo José Brenes Solórzano frekwencja na wielkanocnych mszach św. była mimo to ogromna, podaje hiszpańska agencja informacyjna EFE. Zarówno w parafiach, jak i w jego katedrze, domy modlitwy były w Wielkanoc pełne. W Wielki Piątek w Managui wokół katedry odbyła się procesja Drogi Krzyżowej, w której uczestniczyły tysiące osób.

Zakaz procesji

Zakaz wielkopiątkowych procesji został wydany na początku miesiąca i wywołał spore poruszenie. Nawet Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka apelował do rządu o wycofanie nakazu, który był sprzeczny z wolnością religijną, ale bezskutecznie. Ten krok dyktatora Daniela Ortegi jest postrzegany jako kolejny odwet na Kościele po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem i skazaniu biskupa dysydenta Rolando Alvareza na 26 lat więzienia. Papież Franciszek już w marcu określił reżim Ortegi jako "dyktaturę". W Niedzielę Wielkanocną podczas przemówienia "Urbi et Orbi" wezwał do modlitwy za cierpiący Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju. „Wiernym uniemożliwia się tam swobodne i publiczne wyznawanie wiary" - powiedział papież.

Opozycja w stosunku do reżimu

Kościół katolicki jest od lat najważniejszym głosem w Nikaragui przeciwko reżimowi Ortegi, który reaguje na społeczne niezadowolenie represjami. Według platformy "Unidad Nacional Azul y Blanco" 17 osób zostało aresztowanych za udział w procesjach wielkopiątkowych, które zostały zakazane przez państwo. Według informacji aresztowano również dziennikarza Víctora Ticaya, który relacjonował jedną z takich procesji. W sumie platforma zarejestrowała 21 arbitralnych aresztowań, 14 gróźb, 9 przypadków nękania i wydalenie dwóch osób - w tym księdza z Panamy - między 1 a 9 kwietnia. Filmy rozpowszechniane na Twitterze pokazują m. in. młodzież przebraną za noszących krzyż Jezusa Chrystusa, żołnierzy i apostołów uciekających przed policjantami.

Kazanie

Kard. Brenes Solórzano podczas uroczystości wielkanocnych w katedrze w Managui mówił o "Wielkim Poście ze wzlotami i upadkami", "ale w końcu jesteśmy tutaj". Powiedział, że cieszy się, iż pomimo niesprzyjających warunków, uroczystości Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą w kościołach i wokół nich cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Tysiące osób śledziło liturgię również poprzez transmisje na żywo na portalach społecznościowych archidiecezji Managua.

tom (KAI) / Managua


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe