Nowy TS: Polska albo odzyska, co jej się należy od Niemiec, albo już zawsze będzie biedniejsza od Berlina

O reparacjach wojennych pisze Maciej Chudkiewicz. „N ie wiemy, czy kwestia odzyskania należnego nam od Niemiec odszkodowania to kolejny polityczny trik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czy też rzeczywista dziejowa sprawiedliwość, ale sprawa nabrała ostatnio wielkiego tempa” - pisze autor.
 Nowy TS: Polska albo odzyska, co jej się należy od Niemiec, albo już zawsze będzie biedniejsza od Berlina
/ TS
Tygodnik Solidarność dostepny również za pośrednictwem aplikacji

Tematem numeru są reparacje wojenne od Niemiec. W ramach tematu numeru także artykuł: Niemieckie długi. „W październiku 2010 r. Niemcy wypłaciły Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, co szumnie ogłosił „Bild”, ostatnią ratę odszkodowań za i wojnę światową. Odszkodowań zgodnych z postanowieniami Traktatu Wersalskiego z 1919 i Konferencji w Spa z 1920” - pisze Kazimierz Paczesny.

Ponadto w numerze:

W dziale historia o twarzach warszawskiej Syreny:
„Maj, rok 1937. Na I Ogólnopolskim Salonie Rzeźby w Warszawie Ludwika Kraskowska-Nitschowa przedstawia projekt pomnika „Syrena – godło Warszawy”. Zofia Norblin-Chrzanowska na  łamach tygodnika „Świat” pisze: artystka: „wystawiła odrażającą »Syrenę«, której obyśmy nigdy nie ujrzeli na żadnym placu stolicy! Ciężki, toporny tułów, głupawa głowa o bezmyślnym uśmiechu – obyż nam tego nie wlepiono na wieki wieczne, jako symbolu Warszawy”. Myliła się” - pisze Katarzyna Dzierzbicka. Więcej w najnowszym numerze Tygodnika.

W dziale historia również:

„Tylko jednej polskiej aktorce udało się naprawdę podbić Hollywood” – pisze Leszek Masierak - była wspaniałą ambasadorką kraju, który właśnie wracał na mapy, największą gwiazdą niemego kina”. O kogo chodzi? Oczywiście o Polę Negri.

O Rudolfie Weiglu, Polakowi z wyboru i czterokrotnie nominowanym do medycznej Nagrody Nobla pisze Leszek Masierak.

W dziale związek o założeniu organizacji zakładowej w Mokate:
Istniejąca od ponad ćwierćwiecza spółka Mokate z Ustronia należy dziś do czołowych w Polsce producentów kawy i herbaty. Od niedawna w spółce tej działa Solidarność. Mokate i Solidarność  –co wyniknie z takiego związku? Pracownicy wierzą, że same dobre rzeczy… Więcej w artykule Artura Kasprzykowskiego

W dziale związek również o górniczym krwiodawstwie:
„Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Choć od wielu lat trwają zaawansowane badania nad pozyskaniem sztucznej krwi, jej produkcja jest jeszcze w powijakach. Dlatego tak ważne jest honorowe dawstwo” - pisze Dariusz Piechowicz. „Od 2012 roku do lipca 2017 w akcjach krwiodawczych organizowanych wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zg Sobieski oraz NSZZ Solidarność w Zg Sobieski krew oddało 3152 osoby, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic wzbogaciło się o przeszło 1410 litrów krwi” - pisze autor.

W dziale kultura: Wszystkie twarze Urbaniaka
Michał Urbaniak, światowej sławy jazzman, jedyny Polak, który dostąpił zaszczytu grania z Milesem Davisem, powraca z nowym albumem z cyklu Urbanator, serią koncertów w Polsce oraz wyjątkowymi warsztatami muzycznymi z udziałem muzyków amatorów oraz największych sław światowych – „Urbanator Days” w Łodzi. Więcej w artykule Magdaleny Zarzyckiej.

W dziale świat wokół nas:
Czy jedzie z nami kierowca?

Wizjoner i biznesmen Elon Musk, prezes firmy produkującej elektryczne samochody Tesla, uważa, że za naszego życia kierowanie samochodami stanie się nielegalne, a za sto lat nasi potomkowie będą dziwić się, jak mogliśmy dopuścić do tego, aby więcej ludzi zginęło na drogach niż w obydwu wojnach światowych. O autonomicznych samochodach w artykule Andrzeja Berezowskiego.


 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe