„Przerażający pies-robot” na ulicach Nowego Jorku [WIDEO]

Policja nowojorska ma zostać wzbogacona o trzy zaawansowane technologicznie urządzenia, w tym psa-robota, którego krytycy nazywają „przerażającym”. Obrońcy praw obywatelskich i zwolennicy reformy policji kwestionują potrzebę ich stosowania.
Digidog „Przerażający pies-robot” na ulicach Nowego Jorku [WIDEO]
Digidog / Screen YT Pix11 News

"Digidog (pies-robot) jest poza dyskusją. Jeśli masz zabarykadowanego, uzbrojonego podejrzanego, to zamiast wysyłać tam policję, wysyłasz Digidoga. To inteligentny sposób wykorzystania dobrych technologii" – argumentował burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, demokrata i były policjant, zapewniając, że nie ugnie się pod presją krytyków.

 

Digidog

Pierwszego w mieście policyjnego psa robota wydzierżawił w 2020 roku były burmistrz Bill de Blasio. Kontrakt zerwano po tym, jak krytycy wyśmiali 32-kilogramowego Digidoga - urządzenie „przerażające i dystopijne”.

Według Adamsa ustąpienie pod presją było krokiem do tyłu. Burmistrz zaznaczył, że wybiera to, co jest najlepsze dla miasta, więc latem planuje wprząc Digidoga do policyjnej służby.

Drugie urządzenie - robot ASR - zostanie najpierw umieszczone na stacji metra Times Square. Będzie początkowo funkcjonowało pod nadzorem człowieka. ASR ma patrolować zagrożone tereny, monitorować, raportować i pomagać funkcjonariuszom w wykrywaniu przestępców.

 

StarChase

Z kolei wdrożenie systemu wykrywania lokalizacji skradzionych samochodów - tzw. StarChase - ma poprzedzić program pilotażowy. Będzie trwał 90 dni.

Obrońcy wolności obywatelskich i zwolennicy reformy policji kwestionują potrzebę używania tych zaawansowanych technologicznie urządzeń.

"Burmistrz Adams pozwala na nieokiełznane przekraczanie wydatków rozdętego budżetu nowojorskiej policji. Kupuje psy-roboty i inne wymyślne technologie, podczas gdy nowojorczycy nie mają dostępu do kuponów żywnościowych, agencje miejskie odczuwają braki kadrowe, a pozbawieni adwokatów nowojorczycy są eksmitowani" – stwierdziła Ileana Mendez-Penate, dyrektor programowy stowarzyszenia Społeczność Zjednoczona w celu Reformy Policji (CUPR).

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mms/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe