Metalowcy z Małopolski wybrali swoje władze

W dniu 12 kwietnia 2023 roku w budynku Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” odbyły się wybory w strukturach Metalowców w Regionie Małopolskim.
Metalowcy z Małopolski wybrali swoje władze Metalowcy z Małopolski wybrali swoje władze
Metalowcy z Małopolski wybrali swoje władze / fot. A. Gębara

Dla oszczędności czasu delegatów w jednym dniu odbył się maraton wyborczy, tzn. wybory w dwóch Sekcjach Regionalnych oraz w Sekretariacie Metalowców.

Regionalna Sekcja Hutnictwa

Najpierw odbyły się wybory w Regionalnej Sekcji Hutnictwa, do której należą Komisje z zakładów branży hutniczej i z nią współpracujące. Podczas WZD jednogłośnie przewodniczącym został wybrany Andrzej Gębara z ArcelorMittal Kraków. Do Rady RSH wybrani zostali także Czesław Bujak oraz Paweł Orzeł, natomiast do Komisji Rewizyjnej RSH wybrani zostali: Wiesław Jakubiec – przewodniczący KR (Ekoenergia), Krzysztof Kantor (Krakodlew) i Konrad Korepta (ArcelorMittal). Podczas WZD wybrano także 12 Delegatów na Kongres Regionalnego Sekretariatu Metalowców. Jednak najważniejszym punktem wyborczym WZD RSH były wybory Delegatów na WZD Krajowej Sekcji Hutnictwa. Zgodnie z kluczem wyborczym Krajowej Sekcji wybrano 11 Delegatów, zostali nimi: Czesław Bujak (AMP), Andrzej Gębara (AMP), Wiesław Jakubiec (Ekoenergia), Krzysztof Kantor (Krakodlew), Konrad Korepta (AMP), Tomasz  Kozak (AMP), Tadeusz Łakota (Vesuvius), Paweł Orzeł (AMP), Krzysztof Pociecha  (AMP), Piotr Pastuszko (Cognor) i Mariusz Otfinowski (Refractories). Wyżej wymienieni delegaci wezmą udział w wyborczym WZD Krajowej Sekcji Hutnictwa, które odbędzie się w dniach 21–23.05.2023 w Bukowinie Tatrzańskiej.

Regionalna Sekcja Przemysłu Metalowego

Kolejnym punktem były wybory w strukturze Regionalnej Sekcji Przemysłu Metalowego, do której należą Komisje z zakładów motoryzacyjnych, zbrojeniowych oraz ogólnie związanych z produkcją metalową. Przewodniczącym tej sekcji został wybrany kol. Jacek Kutypa z zakładu MAN Trucks Niepołomice, wybrano również: pozostałych dwóch członków Rady Sekcji – Wojciech Grzymek (ZM Tarnów) oraz Waldemar Składzień (Igloocar Dębica), 3-osobową Komisję Rewizyjną oraz 12 Delegatów na Kongres Reg. Sekretariatu Metalowców.

Kongres Sekretariatu Metalowców Regionu Małopolskiego

Po krótkiej przerwie odbył się wyborczy Kongres Sekretariatu Metalowców, w którym udział wzięli wszyscy wcześniej wybrani Delegaci z Sekcji Przemysłu Metalowego oraz z Sekcji Hutnictwa, łącznie 24 Delegatów. Podczas Kongresu zostały wybrane władze na nową kadencję 2023–2028. Przewodniczącym przy 100-procentowej frekwencji jednogłośnie został ponownie wybrany Andrzej Gębara z ArcelorMittal, który tym samym został pierwszym członkiem Zarządu Regionu Małopolskiego. Pozostali członkowie Zarządu Regionu będą wybierani podczas WZD Regionu Małopolskiego w dniach 21–22.06.2023 w Wieliczce.

Na pozostałych członków Rady Sekretariatu Metalowców zostali zaproponowani i jednogłośnie wybrani: Jacek Kutypa (MAN Trucks Niepołomice), Waldemar Składzień (Igloocar Dębica) oraz Wojciech Grzymek (ZM Tarnów). Natomiast do Komisji Rewizyjnej Sekretariatu zostali wybrani: Sebastian Budziak (MAN – przewodniczący), Czesław Bujak (ArcelorMittal), Wiesław Jakubiec (Ekoenergia) oraz Paweł Orzeł (ArcelorMittal).

Sekretariat Metalowców obecnie jest największą strukturą branżową w Regionie Małopolskim i liczy prawie 2500 członków. Delegaci dyskutowali m.in. o organizowaniu spotkań przedwyborczych przed WZD Regionu Małopolskiego i ewentualne wstępne ustalenie kandydatów na kandydatów na poszczególne funkcje związkowe w Regionie w tych okręgach wyborczych, w których jest to możliwe. Podjęto także Uchwałę zgłaszającą kol. Władysława Kieliana do wyróżnienia Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, które miałoby być przyznane na Zjeździe Krajowym Związku w Spale w dniach 19–20.10.2023. Powyższym Kongresem zakończono morderczy maraton wyborczy w branży Metalowej w Małopolsce. Gościem Kongresu był Janusz Sikorski z Tarnowa – pełnomocnik RKW. W Kongresie udział wziął także przewodniczący Zarządu Regionu Adam Lach.

Wszystkie wybory nadzorował i czuwał nad ich poprawnością Witold Witkowski, prawnik, sekretarz RKW. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe