Robert Zawadzki: Kryzys z ukraińskim zbożem. O czym nie chce pamiętać Donald Tusk?

Jak wskazują medią, 5 kwietnia w końcu został wystosowany wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie tzw. klauzuli ochronnej i przywrócenie unijnego cła na zboże z Ukrainy. Minister rozwoju Waldemar Buda wysłał w tej sprawie list do unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa.
Pszenica. Zdjęcie poglądowe Robert Zawadzki: Kryzys z ukraińskim zbożem. O czym nie chce pamiętać Donald Tusk?
Pszenica. Zdjęcie poglądowe / Pixabay.com

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa oraz był posłem PiS, podjął kroki w sprawie importu zboża i innych produktów rolnych z krajów wschodnich, zwołując sztab kryzysowy. Obiecał także wizytację na granicy z Ukrainą i dokładne kontrole. Nadmieńmy, że z Ukrainy importujemy głównie kukurydzę (łącznie około 2 milionów ton od wybuchu wojny), rzepak i pszenicę. W kontekście protestów polskich rolników i związków zawodowych należy wspomnieć, że pszenica została zwolniona z kontyngentów i ceł na mocy rozporządzenia Parlamentu i Rady UE 870/2022 z maja 2022 roku.

 

Tę umowę podpisał Donald Tusk

Jednakże, jak przypomina dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona", brak kontyngentów i ceł na import rzepaku i kukurydzy ze stawką celną 0% wynika z umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską z 2014 roku. Nawet jeśli uda się przywrócić cła na pszenicę, nadal pozostanie problem z importem rzepaku i kukurydzy, ponieważ do wprowadzenia zmian w tej kwestii potrzebujemy zgody innych państw Unii Europejskiej. Umowę tę podpisał właśnie Donald Tusk, ówczesny premier rządu RP, który teraz narzeka na konsekwencje dla polskich producentów i stara się pokazać jako obrońca rolników. Chyba ma krótką pamięć albo woli „zapomnieć”.

Jeszcze bardziej popisali się politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy z jakiegoś powodu od kilku tygodni nie odpowiedzieli na pytanie skierowane przez Solidarną Polskę. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski spytał wprost: Czy działacze PSL, stojący na czele spółek handlujących zbożem, tacy jak na przykład Waldemar Pawlak, prezes Polskich Młynów, kupowali polskie zboża czy może... ukraińskie? Odpowiedź nie nadeszła, jednak nie jest to problemem. Jak zapewnił poseł SP, jednym z postanowień tzw. Okrągłego Stołu Rolniczego było ujawnienie do wiadomości publicznej nazw firm, które sprowadzają importowane zboże kosztem polskich rolników. Zatem czekamy.

 

Biogazownie

Jeśli już jesteśmy przy wiceministrze Kowalskim, to jako osoba mocno zainteresowana tematem bezpieczeństwa energetycznego chciałbym zauważyć, że parę dni temu do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć dotyczących transformacji energetycznej obszarów wiejskich ostatnich lat. Zdaniem Janusza Kowalskiego zaproponowane rozwiązania pozwolą zdynamizować rozwój biogazowni rolniczych w oparciu o wykorzystanie lokalnie dostępnej biomasy. W moim przekonaniu jest to kolejny krok ku niezależności energetycznej naszego państwa.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe