Waszyngton gra Moskwie na nosie. Wściekli Rosjanie wydali oświadczenie

„Moskwa wzywa Waszyngton do natychmiastowego wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji na wydarzenia związane z przewodnictwem kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – przekazał w wydanym w czwartek oświadczeniu ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow.
Siergiej Ławrow Waszyngton gra Moskwie na nosie. Wściekli Rosjanie wydali oświadczenie
Siergiej Ławrow / PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Prośba o wydanie wiz dla delegacji rosyjskiej i naszych dziennikarzy została wysłana do ambasady USA w Moskwie pod koniec marca. Jednak jak dotąd nie została udzielona ani jedna zgoda na wjazd

– przekazano w oświadczeniu. Sprawa dotyczy wydania amerykańskich wiz członkom rosyjskiej delegacji, którzy pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa mają pod koniec kwietnia odwiedzić siedzibę główną ONZ w Nowym Jorku.

„Apelujemy do Waszyngtonu”

Jak podano w komunikacie, rosyjscy dziennikarze i dyplomaci mieli stawić się w amerykańskiej placówce dyplomatycznej 31 marca w celu rozpatrzenia ich wniosków wizowych, ale spotkanie zostało odwołane w ostatniej chwili bez żadnego wyjaśnienia. 

Nadal nie ma pewności [czy wizy zostaną wydane – red.], chociaż zostało tylko kilka dni do wydarzenia (...) Apelujemy do Waszyngtonu o niezwłoczne wydanie wiz naszej delegacji, a także naszym dziennikarzom. Niewykonanie tego jest naruszeniem zobowiązań Stanów Zjednoczonych jako kraju przyjmującego siedzibę ONZ, co utrudnia właściwe, pełnoprawne funkcjonowanie Światowej Organizacji

– przekazał Antonow w oświadczeniu. 

Ponadto władze USA nie wydały jeszcze zezwolenia na przylot samolotu szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. 

Oczekujemy, że Amerykanie szybko udzielą zezwolenia na lot bez żadnych warunków ani ograniczeń

– grzmi rosyjski ambasador.

Delegacja rosyjska z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem na czele ma odwiedzić siedzibę główną ONZ w Nowym Jorku pod koniec kwietnia. Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric powiedział na środowym briefingu prasowym, że Organizacja Narodów Zjednoczonych oczekuje od USA bezzwłocznego wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe