„Washington Post”: Rosyjskie jednostki specjalne zostały zdziesiątkowane

Rosja poniosła na rozpętanej przez siebie wojnie na Ukrainie ogromne straty w szeregach elitarnych jednostek specjalnych (specnazu) – podał w piątek „Washington Post” na podstawie dokumentów, które zostały ujawnione na serwerach portalu Discord.
Specnaz  „Washington Post”: Rosyjskie jednostki specjalne zostały zdziesiątkowane
Specnaz / CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Elitarne, tajne jednostki zostały zdziesiątkowane. Ich odbudowa zajmie Moskwie długie lata. Wynika to z tego, że były używane do zadań, które zazwyczaj wykonują zwykłe jednostki piechoty - napisał "Washington Post" w oparciu o tajne oceny władz amerykańskich, które zostały zamieszczone w ubiegłym tygodniu w serwisie Discord.

Wojna na Ukrainie: Elitarne, tajne jednostki zostały zdziesiątkowane

Specnaz to najlepiej wyszkolone jednostki w rosyjskim wojsku. Zazwyczaj wykonują tajne, ryzykowne misje. Jednak po rozpoczęciu w lutym 2022 roku inwazji na Ukrainę wysocy rangą rosyjscy dowódcy wojskowi, sceptycznie odnoszący się do umiejętności zwykłych oddziałów, zerwali z tą tradycją i zaangażowali jednostki specjalne do bezpośrednich walk na froncie - wynika z ustaleń amerykańskiego wywiadu oraz ośrodków analitycznych, poczynionych na podstawie identyfikacji rozmieszczenia jednostek specnazu.

Obserwatorzy twierdzą, że zdziesiątkowanie szeregów elitarnych komandosów zmieniło dynamikę wojny, poważnie ograniczając zdolność Moskwy do przeprowadzania tajnych operacji. Urzędnicy amerykańscy są zdania, że ogromne straty sprawią, że elitarne wojska będą mniej skuteczne nie tylko na Ukrainie, ale także w innych częściach świata, w których są wykorzystywane - napisał "WP".

Zdziesiątkowanie tych jednostek wyraźnie widać na zdjęciach satelitarnych, które znalazły się wśród ujawnionych dokumentów. Fotografia jednej z jednostek specnazu wykonana w listopadzie 2021 roku pokazuje tętniącą życiem bazę. Na zdjęciu zrobionym rok później widać, że po powrocie do bazy brakuje ponad połowy pojazdów. Według szacunków analityków co najmniej trzy brygady specnazu straciły od 90 do 95 procent żołnierzy. Wyszkolenie jednego takiego żołnierza trwa cztery lata - pisze "Washington Post".

Od zeszłego tygodnia media informują o publikowanych w internecie tajnych dokumentach amerykańskich służb wywiadowczych i innych agencji rządowych. Materiały, których autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, zawierają m.in. wysoce wrażliwe informacje dotyczące wojny na Ukrainie.

Funkcjonariusze organów ścigania aresztowali w czwartek Jacka Teixeira w związku z opublikowaniem w internecie tajnych dokumentów amerykańskich służb - poinformowała telewizja CNN, powołując się na swoje źródła. Teixeira jest 21-letnim żołnierzem sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe