BISKUP KRASICKI, PUTIN i...

BISKUP KRASICKI, PUTIN i...

„Słowacki wieszczem był” – mówi profesor Pimko, bohater "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza . Owszem, ulubiony poeta Piłsudskiego wieszczem był. Ale to Ignacy Krasicki, bajkopisarz (ale także biskup )okazał się prawdziwym prorokiem - a więc wieszczem - pisząc bajkę „Przyjaciele”. Konkluzja owej XVIII-wiecznej bajki była następująca: „Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, wśród najlepszych przyjaciół psy zająca zjadły”. I tak Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala ,biskup warmińsko-mazurski profetycznie przewidział stosunki chińsko-rosyjskie Anno Domini 2023. Oto przyjechał prezydent Xi do prezydenta Putina i dał na krótką metę kroplówkę Rosji, ale na dłuższą metę – wręcz przeciwnie.

Chiny, państwo z tradycją funkcjonowania od tysięcy lat,  systematycznie, nie spiesząc się, coraz bardziej uzależnia Rosję. Im Moskwa słabsza, tym lepiej dla Pekinu, który od lat zasiedla swoimi obywatelami Syberię, a teraz ekonomicznie uzależnia Federację Rosyjską. Struktura eksport-import między dwoma krajami pokazuje kto tu rządzi: Chiny biorą surowce, a więc towar najprostszy, a same sprzedają bardziej skomplikowane technologie. Jak tylko Zachód (głównie UE i USA) wprowadził sankcje, to w ciągu pięciu (sic!) miesięcy obroty rosyjsko-chińskie wzrosły o prawie 500 milionów dolarów.

 

Jednak nie chodzi tylko o gospodarkę ani demografię (skądinąd Rosjanki na Syberii bardzo cenią Chińczyków, bo ci generalnie nie piją, są pracowici i wypłatę przynoszą do domu). Oto bowiem państwowa komisja kodyfikacyjna języka chińskiego właśnie co nakazała przywrócić dawną, chińską nazwę miasta… Władywostok! Chińczycy wiedzą, co robią: przecież do pierwszych lat drugiej połowy XIX wieku tereny te należały do tak zwanej Mandżurii Wewnętrznej czyli po prostu były chińskie. Pytanie retoryczne. Co będzie łatwiejsze? Aneksja Tajwanu, chronionego przez USA i wspieranego przez Japonię, Koreę Południową i Filipiny, czy przywrócenie do chińskiej Macierzy, po blisko 17 dekadach miasta i portu Władywostok? I tak zając stał się rosyjskim niedźwiedziem, a psy – chińskim smokiem…

 

*tekst ukazał się w dwutygodniku Prawda jest Ciekawa” (04.04.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe