Rosja i grzechy Macrona

Rosja i grzechy Macrona

Jest kilka polskich powiedzeń, które opisują hipokryzję, o której chcę powiedzieć. Na przykład: „Ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni”. Albo, że ktoś chce być „bardziej papieski od papieża”. Albo: „Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu”. Wszystkie te polskie mądrości ludowe przypominają mi się, jak we Francji ludzie i media od Macrona przesłuchują swoich głównych rywali politycznych – z prawicy narodowej Marine Le Pen.-że ci są prorosyjscy… Poza polskimi przysłowiami od razu kojarzy mi się z tym tytuł amerykańskiego filmu: „I kto to mówi”. Rzecz w tym, że – i to już polskie powiedzenie numer 4 – złodziej krzyczy „łapać złodzieja”. Towarzysze polityczni prezydenta Francji powinni, mówiąc słowami innego prezydenta tego kraju Jacquesa Chiraca, akurat skierowanymi do Polaków: :skorzystać z okazji siedzieć cicho”. Widocznie Emmanuel Macron – i to już polskie powiedzenie/przysłowie numer 5 – „Nie pamięta wół, że cielęciem był”. Otóż obecny lokator Pałacu Elizejskiego był w latach 2019-2022 rekordzistą spośród przywódców europejskich, gdy chodzi o rozmowy bezpośrednie i telefoniczne z Putinem. Miał ich na koncie 43 i wyprzedzał w tym niechlubnym rankingu nawet kanclerz Merkel, która z lokatorem Kremla rozmawiała „tylko” 36 razy. Przypomnę, że pierwszym prezydentem, którego Macron zaprosił do Paryża, jak tylko został wybrany na pierwszą kadencję, był… właśnie Putin. I Francuz przyjmował Rosjanina z oprawą iście królewską. Własnością państwa francuskiego jest zamek znajdujący się między Niceą a Monako, na Lazurowym Wybrzeżu. Macron korzysta z niego bardzo rzadko. Przyjmował tam tylko dwoje gości: kanclerz Merkel i pułkownika Putina. Wystarczy? Ja tam się cieszę, że Macron i jego drużyna tak się przemalowali (czasowo?). Jednak lepiej, żeby nie robili tego „na rympal”, jak to czynią. Inaczej będą im  przypominane liczne grzechy…

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (12.04.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Emerytury
Stażowe