"Powinniśmy iść z Duchem Świętym". XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Zakończyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Maryjo, Uproś Nam Wiarę Głęboką".
XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ
XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu / fot. T. Majchrowicz/J. Dębczyński

- Powinniśmy iść z Duchem Świętym, a nie bezkrytycznie podążać za duchem czasów. Wtedy na pewno nie zbłądzimy - mówił witając pielgrzymów zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz. 

Pielgrzymka zaczęła się 15 kwietnia od Drogi Krzyżowej, która została odprawiona pod gołym niebem. Nabożeństwu, które w sobotni wieczór zgromadziło tłumy pielgrzymów przewodniczył ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie.

"Jezus pragnie być w centrum"

Głównym wydarzeniem drugiego dnia pielgrzymki była zaś uroczysta Msza Święta sprawowana w bazylice pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej. Rozpoczęła się o godzinie 12 od wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona NSZZ "Solidarność".

- Jezus pragnie być w centrum i swoim blaskiem oświetlać mroki życia. (...) Pokój przekazany przez Jezusa nie jest jednak tylko zwykłym pozdrowieniem. Jest najcenniejszym darem, którego świat dać nam nie może

- mówił w homilii bp Krzysztof Wętkowski.

 

Zaznaczył, że opieramy naszą wiarę na świadectwie Apostołów oraz, że przez swoją wiarę możemy ciągle oglądać i kontemplować oblicze Jezusa, a przez przyjmowanie sakramentów, możemy doświadczać jego obecności. 

- Dzisiaj, gdy do Lichenia już po raz XXII pielgrzymuje Solidarność, możemy także odnaleźć się w grupie uczniów zamkniętych. Na to nasze dzisiejsze zamknięcie może wpływać niepewność jutra. Przez czas pandemii, przez czas wojny za naszą granicą, wreszcie przez bardzo szybkie zmiany postępujące w świecie. Dzisiaj, gdy mija ponad 40 lat od narodzenia się milionowego ruchu Solidarności, myślę, że w ciągu tych lat bardzo wielu spośród was zadawało sobie pytanie, czy tak to wszystko miało wyglądać, czy rzeczywiście o to nam chodziło, czy nie jesteśmy jeszcze w drodze do tej autentycznej wolności, o którą wówczas Solidarność walczyła. Oczywiście, dostrzegamy wiele dobra. Ale czy możemy uznać, że wszystko dokonało się tak, jak pragnęliśmy? Czy nie jest tak, że wielu oddanych, szczerych ludzi Solidarności zostało zepchniętych na margines życia. (...) W wielu sprawach życia społecznego nie jest lepiej, a być może jest nawet gorzej

- pytał bp Krzysztof Wętkowski.

Mówił także o ataku na Jana Pawła II.

- Te same metody, te same środowiska, jak w przypadku ataków na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Wielu powtarza i dzisiaj tę metodę, stosowaną też wówczas - im większe kłamstwo, tym łatwiej ludzie w nie uwierzą

- przekonywał.

Biskup zastanawiał się, jak możemy na to wszystko odpowiedzieć.

- Otóż podążamy za naszym patronem, ks. Jerzym Popiełuszką, który nieustannie nam powtarzał: "Zło dobrem zwyciężaj".

- mówił.

Baterie naładowane

Po Mszy nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami: Św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Powstania NSZZ "Solidarność". 

fot. Janusz Dębczyński

- Jak zwykle po tego typu wydarzeniach, także dziś wracam z pielgrzymki z naładowanymi bateriami, tym bardziej, że dziś jest Niedziela Miłosierdzia Bożego. Mamy obecnie szczególny czas, w którym sprawdzają się słowa Prymasa Tysiąclecia, który powiedział: „Jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród – to zaczną od kościoła, bo kościół jest siłą tego Narodu”. Dziś właśnie to się dzieje, atakuje się Kościół i świętość Jana Pawła II. Musimy stanąć w jego obronie, bo inaczej staniemy się nijacy

- powiedział po pielgrzymce Tadeusz Majchrowicz. Dodał, że na pielgrzymkę przybyło ok. 100 pocztów w sztandarowych i blisko 3000 pielgrzymujących.

Organizatorami pielgrzymki są Komisja Krajowa oraz Zarząd Regionu Konińskiego NSZZ "Solidarność".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe