Ks. Janusz Chyła: Miłosierdzie stwarza nas na nowo

Drugą Niedzielę Wielkanocną przeżywamy jako Święto Bożego Miłosierdzia. Misją Kościoła jest służba potrzebującym duchowej oraz materialnej pomocy. I to w takiej kolejności. Działalność charytatywna realizowana przez Caritas, poszczególne parafia i wspólnoty kościelne ostatecznie może być także spełniana przez instytucje i wolontariuszy, który nie inspirują się Ewangelią. Natomiast w jednaniu ludzi z Bogiem, nikt Kościoła nie wyręczy. W dzisiejszej Ewangelii Jezus ustanawia sakrament pokuty i pojednania słowami: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20, 22-23). Zmartwychwstały Pan jest dostępny w mocy Ducha Świętego, aby przez posługę Kościoła kontynuować swoje nauczanie, m.in. w przypowieściach, a nade wszytko udzielać nam swojego miłosierdzia.
Ks. Janusz Chyła Ks. Janusz Chyła: Miłosierdzie stwarza nas na nowo
Ks. Janusz Chyła / fot. YouTube

Powszechnie znany obraz Rembrandta „Powrót syna marnotrawnego”, który jest namalowaną przypowieścią Pana Jezusa zrelacjonowaną przez Ewangelistę Łukasza zawiera kilka szczegółów, które pomagają odkryć prawdę o ludzkiej słabości i Bożym miłosierdziu. Tytułowy syn wraca z daleka, o czym świadczy stan jego szat i obuwia. To człowiek z poranioną duszą, który pokonał daleką drogę mierzoną nie tylko kilometrami, ale także nadzieją odnalezienia ocalenia w domu Ojca, o którym nie śmiał myśleć jako syn, ale bardziej jako sługa żebrzący o życzliwość. Ojciec nie zgadza się z taką narracją i gdy syn wraca do domu, to nie czeka, aby wymierzyć mu zasłużoną karę, lecz przyjmuje postawę gorszącą dla tych, którzy nie myślą ewangelicznymi kategoriami: „Gdy [syn] był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go” (Łk 15, 20).

Boże miłosierdzie jest prowokacją dla wszystkich, którzy w sobie nie odkryli marnotrawnego syna. Rembrandt przedstawia człowieka klęczącego, wtulonego w starca, który z wielką czułością na jego barkach składa swoje dłonie. Różnią się one między sobą. Jedna jest dłonią bardziej męską, a druga kobiecą. W ten sposób malarz przedstawił relacje Boga do nas. Miłość Boga jest integralna. Ma cechy zarówno męskie, jak i żeńskie. Jest silna i zarazem delikatna. Na obrazie głowa syna jest pozbawiona włosów. Może to wskazywać na status niewolnika, którym człowiek staje się przez grzeszne życie. Ale profil twarzy wskazuje raczej na rysy niemowlęcia. Taka jest moc przebaczania. Miłość miłosierna stwarza nas na nowo. To tylko niektóre z detali jednej z przypowieści, w której Jezus mówi nam jak Bóg reaguje wobec człowieka, który staje w prawdzie o sobie i otwiera się na przyjęcie miłosierdzia.

Siostra Faustyna Kowalska, zwana sekretarką Bożego Miłosierdzia, została wybrana w XX wieku, aby Kościołowi i światu przypomnieć o tym, jaki jest Bóg. Objawienia Jezusa Miłosiernego przypadły na czas między dwiema straszliwymi wojnami. Aktualnie, nie mniej jak wówczas, potrzebujemy miłosierdzia, aby pokój zapanował w sercach i między ludźmi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe