W firmie Eko-Okna w Kornicach powstała Solidarność

W kwietniu Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Silesia w Stanowicach objęła zasięgiem swojego działania pracowników spółki Eko-Okna w Kornicach. Celem związkowców jest doprowadzenie do poprawy warunków pracy i warunków socjalnych pracowników zatrudnionych w tej firmie.
W firmie Eko-Okna w Kornicach powstała Solidarność W firmie Eko-Okna w Kornicach powstała Solidarność
W firmie Eko-Okna w Kornicach powstała Solidarność / fot. pixabay.com

Eko-Okna to ogromny zakład produkcyjny. Zatrudnia 11,5 tys. osób. – To największy i najbogatszy pracodawca w tym regionie, jednak, o ile pracownicy Eko-Okien nie mogą narzekać na wysokość wynagrodzeń, o tyle inne kwestie wymagają poprawy. Mam na myśli przede wszystkim zaplecze socjalne, np. niewystarczającą liczbę miejsc na stołówkach zakładowych, czy kiepską odzież ochronną. Z informacji, które posiadamy, wynika, że jest ona niewygodna i żeby zapewnić sobie lepszy komfort pracy, część pracowników zaopatruje się w ubrania robocze, a zwłaszcza w buty, na własną rękę. Pracownicy, którzy poprosili nas o pomoc, zwracali także uwagę na niesprawiedliwe zasady przyznawania premii – mówi Dawid Brożek, przewodniczący MOZ NSZZ „S” Silesia w Stanowicach. – Teraz najważniejsze będzie dotarcie do jak największej liczby pracowników z informacją o powstaniu organizacji związkowej i zachęcenie ich do przyłączenia się. Podczas rozmów będziemy przekonywać, żeby się nie bali. Będziemy im pokazywać, jakie korzyści płyną ze zorganizowania się. To jedyny sposób na doprowadzenie do jakichkolwiek zmian – dodaje związkowiec.

Rośnie MOZ NSZZ  „S” Silesia w Stanowicach

Eko-Okna to kolejna firma objęta przez MOZ NSZZ „S” Silesia w Stanowicach. W marcu w organizacji tej zrzeszyli się pracownicy Urzędu Miasta Orzesze, którzy chcą wprowadzić m.in. klarowne zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS. Jak informuje przewodniczący, w tej chwili odbywa się to bez uwzględnienia progów dochodowych, co budzi poważne zastrzeżenia pracowników urzędu. To jednak nie jest jedyny problem. Część osób zatrudnionych w tej instytucji czuje się zastraszana i nierówno traktowana przez pracodawcę.

W sumie MOZ reprezentuje pracowników 8 firm i liczy przeszło 500 członków. Organizacja ta powstała w 2018 roku w spółce Tenneco w Stanowicach. Niemal od razu do związku zaczęli się także zapisywać pracownicy firmy Tenneco w Rybniku. Już w ciągu pierwszych dwóch lat działalności związkowcom udało się doprowadzić do wybudowania nowej szatni w fabryce w Stanowicach, parkingu przy zakładzie i nowego systemu wentylacji na hali produkcyjnej.

We wrześniu 2019 roku organizacja rozszerzyła swoją działalność na spółkę Dynamic Technologies Polska w Czerwionce-Leszczynach, która podobnie jak zakłady Tenneco działa w branży automotive. W skład MOZ wchodzą jeszcze także m.in. spółki Constantia ColorCup w Jejkowicach i CF Troppers w Rybniku. Są to firmy produkujące opakowania na potrzeby przemysłu spożywczego. – Tylko w tym roku wynagrodzenia w Dynamic Technologies Polska wzrosły o blisko 16 proc. Natomiast pracownicy Constantia ColorCup w styczniu dostali podwyżkę wynoszącą 900 zł brutto – przypomina Dawid Brożek.

W jego ocenie przystąpienie do MOZ to dobre rozwiązanie dla pracowników, którzy nie czują się na siłach, by założyć w swojej firmie oddzielną organizację związkową. – Z jednej strony jest trochę łatwiej się zorganizować, bo wystarczy do nas przyjść i wypełnić deklarację związkową. Z drugiej, organizacja, która zrzesza więcej osób, ma większą siłę nacisku na pracodawcę – przekonuje związkowiec.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe