„Potwierdziliśmy wsparcie dla naszych ukraińskich sióstr i braci”. Spotkanie industriAll Europe z ukraińskimi związkowcami

11 kwietnia IndustriALL Global Union i industriAll Europe (przy udziale polskich związków zawodowych działających w przemyśle metalowym) zorganizowały w polskim mieście granicznym Łańcucie wspólne spotkanie strategiczne z trzynastoma ukraińskimi afiliantami, aby zaplanować przyszłe działania i aktywności w celu wzmocnienia jedności, solidarności i zaangażowania na rzecz Ukrainy.
Spotkanie z ukraińskimi afiliantami IndustriALL Global Union i industriAll Europe, przy udziale polskich związków zawodowych, Łańcut, 11 kwietnia 2023 „Potwierdziliśmy wsparcie dla naszych ukraińskich sióstr i braci”. Spotkanie industriAll Europe z ukraińskimi związkowcami
Spotkanie z ukraińskimi afiliantami IndustriALL Global Union i industriAll Europe, przy udziale polskich związków zawodowych, Łańcut, 11 kwietnia 2023 / fot. www.sekretariatmetalowcow.pl

„Poprzez to ważne spotkanie potwierdziliśmy nasze niezachwiane wsparcie dla naszych ukraińskich sióstr i braci. Nasze dwie organizacje będą nadal odpowiadać na potrzeby naszych oddziałów na Ukrainie, mobilizując wszystkie nasze wysiłki i zasoby” – przekazali związkowcy.

Spotkanie odbyło się tuż przed posiedzeniem Regionu Wschodniego industriAll Europe, a zrzeszone związki zawodowe z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii powitały swoje siostry i swoich braci z Ukrainy.

Omawiano sytuację na Ukrainie

Uczestnicy dyskutowali o łamaniu praw człowieka i praw pracowniczych na terenach Ukrainy okupowanych przez Federację Rosyjską. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Misji Obserwacyjnej Praw Człowieka na Ukrainie, którzy podzielili się swoją pracą na temat tego, jak najlepiej zgłaszać przypadki łamania praw związkowych.

Casper Edmonds z departamentu polityk sektorowych (SECTOR) MOP i Gocha Aleksandria z Biura MOP ds. Działalności Pracowniczej (ACTRAV) uczestniczyli w spotkaniu, aby wymienić się informacjami na temat naruszania praw pracowników do wolności zrzeszania się, pracy przymusowej i prawa do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Wojna, okupacja i agresja Rosji na Ukrainie ma ogromny negatywny wpływ na gospodarkę naszego kraju, dlatego z zadowoleniem przyjmujemy możliwość omówienia na tym spotkaniu problemów i znalezienia sposobów ich rozwiązania

– powiedział Walerij Matow, przewodniczący związku zawodowego pracowników sektora energii jądrowej Atomprofspilka.

W sektorze maszyn rolniczych zniszczono wiele firm, zablokowano ich logistykę i sprzedaż. W sektorze energetycznym infrastruktura została celowo zniszczona przez ostrzał artyleryjski, bombardowania i drony, ale pracownicy sektora energetycznego zdołali naprawić podstacje i linie energetyczne, ryzykując życiem w niezwykle trudnych warunkach.

W sektorze naftowym i gazowym firmy zostały zniszczone jako pierwsze na początku wojny, spalono wiele magazynów ropy i produktów naftowych. Podobnie zniszczono 21 przedsiębiorstw petrochemicznych, co spowodowało wysokie ryzyko katastrofy ekologicznej. Sektor energii atomowej był głównym celem i zajęto elektrownię w Czarnobylu, a także elektrownię atomową w Zaporożu, największą w Europie. Podobno siły rosyjskie przejęły zakład i źle traktowały pracowników. Z 11 000 pracowników przed wojną w zakładzie pozostało tylko 1200.

Sektor węglowy napotkał wiele trudności, a w obwodach donieckim i ługańskim zniszczono 10 kopalń. 21 listopada 2022 roku około 2000 pracowników kopalni pozostało pod ziemią wśród ostrzału i przerw w dostawie prądu. Stracono 40% ukraińskiego przemysłu stalowego, zniszczone zostały huty Azovstal i Ilyich w Mariupolu. Koksownia Avdiivka w obwodzie donieckim, w której znajduje się największa w Europie koksownia, została otoczona przez siły rosyjskie.

Uczestnicy zobowiązali się do dalszego informowania agencji międzynarodowych o wszystkich faktach, aby bronić swoich członków. IndustriALL Global Union i industriAll Europe będą współpracować z MOP w celu zorganizowania wspólnego wydarzenia w Kijowie w najbliższych miesiącach, aby kontynuować uzgodniony plan.

Co z odbudową?

Podczas spotkania omówiono również kwestię odbudowy Ukrainy w kierunku pokojowej i dostatniej przyszłości poprzez zrównoważoną gospodarkę z silnym sektorem produkcyjnym, który niegdyś stanowił podstawę gospodarki kraju. Uzgodniono, że będziemy wspólnie pracować nad wizją polityki przemysłowej w kontekście programu Just Transition, który będzie odgrywał ważną rolę wspierającą.

Uczestnicy nie mieli wątpliwości, że inwestycje nie mogą odbywać się kosztem praw pracowniczych. W tym kontekście omówiono modyfikacje różnych uchwalonych i planowanych przepisów prawa pracy i wyrażono obawy. W interakcjach z agencjami międzynarodowymi i władzami Unii Europejskiej w kontekście procesu akcesyjnego Ukrainy będą wymagane warunki socjalne.

Nasze zaangażowanie na rzecz naszych ukraińskich oddziałów będzie kontynuowane przy silnym, konkretnym wsparciu ze strony naszej rodziny industriAll Europe, ponieważ Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do UE. Dołożymy wszelkich starań, aby przygotować nasze ukraińskie oddziały w procesie integracji i z pewnością prawa socjalne i pracownicze pozostaną priorytetem

– powiedział Luc Triangle, sekretarz generalny industriAll Europe.

Poprzez to ważne spotkanie potwierdziliśmy nasze niezachwiane wsparcie dla naszych ukraińskich sióstr i braci. Nasze dwie organizacje będą nadal odpowiadać na potrzeby naszych afiliantów na Ukrainie, mobilizując wszystkie wysiłki i zasoby. Ukraińskie związki zawodowe odgrywają istotną rolę w odbudowie swojego kraju z realnym życiem społecznym i gospodarczym i nasza solidarność jest z nimi

– dodał Kemal Özkan, zastępca sekretarza generalnego IndustriALL Global Union.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego z ostatniej chwili
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego

Natalia Janoszek długo nie odpowiadała na film opublikowany przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Teraz zapowiedziała pozew.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry'ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry'ego - Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

Emerytury
Stażowe