REKLAMA

[video] Prezydent Andrzej Duda: Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!

- Przede wszystkim cieszę się ogromnie z tego, że w przeddzień Święta Wojska Polskiego, w przeddzień 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej, spotykamy się właśnie tutaj na warszawskim wojskowym cmentarzu powązkowskim w kwaterach żołnierzy poległych w tamtej wielkiej wojnie i w tamtej wielkiej bitwie. To niezwykle specyficzne miejsce. To miejsce gdzie spoczywają oni, gdzie po nich spoczęli ci, którzy polegli w 1939 roku, gdzie po nich spoczęli ci, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim, gdzie jest takie specyficzne miejsce narodowej pamięci o naszych żołnierzach, o rycerstwie spod kresowych stanic, o obrońcach naszych polskich granic - mówił Prezydent Andrzej Duda na wojskowych Powązkach w przeddzień obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego
 [video] Prezydent Andrzej Duda: Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!
/ screen TT

To wielkie przeżycie dla mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej, że dziś mogłem wręczyć te nominacje generalskie i nominację admiralską żołnierzom, ściślej mówiąc ich bliskim, którzy w tamtej wojnie walczyli, bo trzech spośród nominowanych, w tamtej wojnie 1920 roku przeciwko bolszewikom, odpierając najazd bolszewicki na Polskę, brało udział.


- mówił Andrzej Duda


W tych nominacjach i w tym cmentarzu jedna rzecz jest niesamowita. Otóż kiedy patrzy się na groby poległych polskich żołnierzy, to ja osobiście mam jedną pewność, tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej, bo za taką właśnie niezniszczalną Polskę, wolną, suwerenną, niepodległą, oni wszyscy oddali życie, czy to w 1920 roku, czy w 1939, czy w ogóle w czasie II Wojny Światowej, w Powstaniu Warszawskim, czy też po tym kiedy II Wojna Światowa oficjalnie się zakończyła, ale tutaj byli tacy dzielni żołnierze, którzy cały czas walczyli z komunistycznym zniewoleniem, bo nie chcieli się zgodzić na niesuwerenną Polskę. I oni też tutaj, na tym cmentarzu, leżą. I na szczęście w ostatnich latach udaje się im zapewniać godny pochówek. Jak to już wielokrotnie mówiłem, dzięki temu właśnie, Polska odzyskuje godność.


- mówił Prezydent RPnnnn

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura