Islamiści wymordowali w Nigerii ponad 52 tys. chrześcijan

Według raportu dotyczącego męczeństwa wyznawców Chrystusa w Nigerii, wydanego przez Intersociety, w ciągu ostatnich 14 lat od czasu wybuchu islamskiej rebelii Boko Haram, ponad 52 tys. miejscowych chrześcijan zostało brutalnie zamordowanych przez muzułmańskich terrorystów.
zdjęcie poglądowe Islamiści wymordowali w Nigerii ponad 52 tys. chrześcijan
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/adeborois

Raport, zatytułowany „Męczeństwo chrześcijan w Nigerii”, został opublikowany przez International Society for Civil Liberties and Rule of Law (Intersociety), międzynarodową grupę badawczą i dochodzeniową zajmującą się prawami człowieka, która od 2010 roku monitoruje i bada prześladowania religijne i inne formy przemocy na tle religijnym ze strony podmiotów państwowych i niepaństwowych w tym afrykańskim kraju. Ponad 30 tys. wyznawców Chrystusa zostało zamordowanych podczas ośmioletniej prezydentury Muhammada Buhariego, często krytykowanego w czasie swojej kadencji za to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby zwalczyć rosnący brak bezpieczeństwa w kraju.

Drastyczne dane

W ciągu czternastu lat podpalono 18 tys. kościołów i 2,2 tys. szkół chrześcijańskich. W atakach islamistów zginęło również około 34 tys. umiarkowanych muzułmanów. W tym samym okresie porwano co najmniej 707 wyznawców Chrystusa, z czego w północnym stanie Niger odnotowano ponad 200 uprowadzeń, w tym to z 14 marca 2023 r., kiedy pojmano ponad 100 osób w Adunu (Paikoro). Co najmniej 101 antychrześcijańskich porwań odnotowano w Kadunie, podczas gdy inne dotknięte nimi stany to Katsina, Taraba, Edo, Ogun, Nassarawa, Kwara, Kogi, Borno, Yobe oraz Adawama Bauchi, Enugu, Imo, Kebbi, Gombe, Bayelsa i Cross River.

Boko Haram i pasterze Fulani

Chrześcijanie są zagrożeni nie tylko ze strony Boko Haram, ale także pasterzy muzułmańskich z plemienia Fulani, którzy przyłączyli się do islamskich grup ekstremistycznych. Ataki te doprowadziły do masowych przymusowych przesiedleń. Około 5 mln ochrzczonych zostało wysiedlonych i zmuszonych do przebywania w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych na terenie Nigerii oraz w obozach dla uchodźców na granicach regionalnych i subregionalnych.

Vatican News / Onitsha


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty? z ostatniej chwili
Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty?

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe