Szef Dykasterii ds. Duchowieństwa: Księża są dla świeckich, a nie odwrotnie

Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kardynał Lazarus You Heung-sik, promuje zmieniony wizerunek księży w Kościele katolickim. „Księża muszą zawsze pamiętać, że wyświęcone kapłaństwo istnieje tylko dlatego, że istnieje ogólne kapłaństwo wszystkich ochrzczonych, a nie odwrotnie” - powiedział w wywiadzie udzielonym watykańskiemu dziennikowi "L'Osservatore Romano" 71-letni kardynał, pochodzący z Korei Południowej. Poinformował on, że sam pochodzi z niechrześcijańskiej rodziny i został ochrzczony w wieku 16 lat. Drogę do wiary odnalazł dzięki edukacji religijnej w szkole katolickiej.
zdjęcie poglądowe Szef Dykasterii ds. Duchowieństwa: Księża są dla świeckich, a nie odwrotnie
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/yorick77

Za wzór do naśladowania purpurat wskazał na koreańskiego kapłana męczennika ks. Andreę Kima Taegona (1821-1846). Podobnie jak on, był gotów poświęcić swoje życie dla Kościoła. Kard. You, który jest pierwszym Koreańczykiem w historii Kościoła stojącym na czele watykańskiego urzędu, wyjaśnił, że miał mniej problemów z hierarchami i posłuszeństwem ze względu na swoją postawę inspirowaną konfucjanizmem.

Kardynał, który należy do Ruchu Focolari, określił papieża Franciszka jako wzór do naśladowania. „Uczy on katolików powrotu do przesłania Ewangelii i życia nią” - zaznaczył. Mówiąc na temat sytuacji Kościoła w XXI wieku kardynał zauważył: "Kurczenie się chrześcijaństwa zmusza nas do radykalnego przemyślenia naszej obecności w świecie. A odpowiedź, jaką daje na to Franciszek, jest właśnie taka: żyć Ewangelią".

O co chodzi w kapłaństwie?

Kardynał, który jako szef watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa od niespełna dwóch lat odpowiada za formację i dyscyplinę ok. 500 tys. katolickich księży na całym świecie, skomentował także to, jak katolickie kapłaństwo widzi siebie dzisiaj.

- Ze względu na różne kultury, różni się ono w zależności od kraju. Fundamentalna jest jednak sakramentalność posługi, która naśladuje kapłaństwo Jezusa. Nie chodzi o ekskluzywny status, ale o życie prawem miłości. Kapłani są powołani do wskazywania ludziom drogi do miłości Boga. Może się to udać tylko wtedy, gdy sami żyją zgodnie z nią – powiedział kard. You.

- Miłość nie polega na poszukiwaniu doskonałości, w czym przeszkadzają ludzkie ograniczenia, ale na miłosiernym przyjęciu tych ograniczeń. Bycie księdzem na zsekularyzowanym i zdechrystianizowanym Zachodzie bardzo różni się od bycia księdzem w Afryce czy Azji. To, co jednak je łączy, to prawo miłości - podkreślił.

"Wyświęcone kapłaństwo istnieje tylko dlatego..."

Zapytany, czy i na ile w Kościele istnieje istotna różnica między wyświęconymi kapłanami a osobami świeckimi, kardynał powiedział, że „księża muszą zawsze pamiętać, że wyświęcone kapłaństwo istnieje tylko dlatego, że istnieje ogólne kapłaństwo wszystkich ochrzczonych, a nie odwrotnie”.

Na temat roli kobiet w Kościele katolickim koreański kardynał zauważył: "Nadal często sprawiamy wrażenie, że jesteśmy światem mężczyzn i dlatego często mamy złą opinię w społeczeństwie. Ale dzięki impulsom papieża Franciszka oraz dzięki rozwojowi teologii i duszpasterstwa Kościół jest na drodze zmian. Musimy znaleźć dobre i realne sposoby na pokonanie pewnych kanonicznych ograniczeń dotyczących przywództwa i odpowiedzialności w Kościele" – powiedział prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

tom (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Emerytury
Stażowe