„Działalność związkowa to nie ekstremizm!” Białoruskie stowarzyszenie Salidarnast rozpoczyna kampanię

Stowarzyszenie Salidarnast rozpoczęło dziś kampanię, której celem jest poinformowanie jak największej liczby osób o sytuacji liderów i aktywistów związkowych na Białorusi. NSZZ „Solidarność” zachęca do włączenia się w akcję.
"Działalność związkowa to nie ekstremizm!" / fot. https://www.salidarnast.info

Dokładnie rok temu, 19 kwietnia 2022 r. rozpoczęło się jawne i masowe prześladowanie liderów i aktywistów związkowych na Białorusi. Wtedy też zatrzymano i osadzono w aresztach kilkudziesięciu z nich. W więzieniach przebywają do tej pory, zapadają skazujące wyroki. Terror policyjny, tortury, prześladowania tych, którzy nie zgadzają się z reżimem, stały się codziennością obywateli Białorusi. 

To właśnie dlatego Salidarnast rozpoczyna dziś kampanię mającą na celu zwrócenie uwagi świata na sytuację dotyczącą praw pracowniczych na Białorusi. 

„Musimy się zjednoczyć”

„Nasze przesłanie musi dotrzeć do dyktatorskiego reżimu Łukaszenki, który uwięził ponad trzy tuziny działaczy i przywódców demokratycznych związków zawodowych. Terror policyjny, tortury i prześladowania tych, którzy nie zgadzają się z reżimem, stały się codziennością obywateli Białorusi. W tej chwili w obawie przed utratą władzy Łukaszenka i jego otoczenie wciągają Białoruś w rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą” – piszą organizatorzy akcji.

Żądają uwolnienia swoich towarzyszy z więzień, zaprzestania represjonowania związkowców za ich legalną działalność oraz przywrócenia gwarancji dla legalnej działalności niezależnych związków zawodowych. 

„Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszej kampanii i wsparcia naszych żądań. Musimy się zjednoczyć, aby domagać się naszych praw i godnych warunków pracy dla białoruskich pracowników. Białoruś musi stać się polem walki o prawa pracownicze, nie tylko dla związków zawodowych, ale także dla wszystkich tych, którzy podzielają poglądy demokratycznego ruchu robotniczego” – dodają organizatorzy akcji.

Czym jest Salidarnast

Organizatorem akcji jest stowarzyszenie Salidarnast, założone w Bremie przez białoruskich działaczy związkowych, którzy ze względów bezpieczeństwa opuścili Białoruś. Organizacja powstała w celu wspierania tych działaczy związkowych, którzy zostali aresztowani i skazani przez reżim Łukaszenki. Stowarzyszenie udziela pomocy represjonowanym związkowcom i ich rodzinom.

Więcej informacji o tym, jak można dołączyć do kampanii, znajduje się na stronie: https://www.salidarnast.info

Zachęcamy do udostępniania tej informacji i dzielenia się nią na wszelkich platformach komunikacyjnych. Niech świat dowie się, jak na Białorusi traktuje się związkowców!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe