„Washington Post”: Trudeau w prywatnej rozmowie zdradził, że Kanada nigdy nie wypełni zobowiązań NATO

Premier Kanady Justin Trudeau miał powiedzieć w prywatnej rozmowie, że Kanada nigdy nie sprosta NATO-wskiemu celowi wydatków 2 proc. PKB na obronność – podał w środę „Washington Post”, powołując się na tajne dokumenty amerykańskich służb, zamieszczone w sieci przez Jacka Teixeirę.
Justin Trudeau „Washington Post”: Trudeau w prywatnej rozmowie zdradził, że Kanada nigdy nie wypełni zobowiązań NATO
Justin Trudeau / fot. YouTube

Jak podaje dziennik, według dokumentu przygotowanego dla Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) Trudeau miał "powiedzieć oficjelom NATO, że Kanada nigdy nie dojdzie do 2 proc. wydatków na obronę". Autorzy dokumentu mieli zauważyć, że przez ostatnie 26 lat Kanada wydawała na swoje wojsko mniej niż 1,4 proc. PKB, a "szerokie" wojskowe niedostatki szkodzą relacjom Ottawy z sojusznikami.

„Kanadyjskie wojsko nie jest w stanie przeprowadzić dużej operacji”

Według analizy służb niedostatki te sprawiają, że kanadyjskie wojsko nie jest w stanie przeprowadzić dużej operacji, przy jednoczesnym utrzymaniu swojego przywództwa grupy bojowej na Łotwie i pomocy dla Ukrainy. Kanada przewodzi batalionowej grupie bojowej sił NATO na Łotwie, w ramach której stacjonują też polscy żołnierze.

Dokument ma też m.in. wspominać, że Niemcy są zaniepokojone zdolnością Kanady do wspierania Ukrainy i jednoczesnego dotrzymywania swoich zobowiązań w ramach NATO. Turcja miała być zawiedziona odmową kanadyjskiego wojska na prośbę wsparcia transportu pomocy humanitarnej po lutowym trzęsieniu ziemi. Haiti było sfrustrowane niechęcią Ottawy do objęcia przywództwa nad wielonarodową misją mającą ustabilizować sytuację w kraju, częściowo kontrolowanym przez grupy przestępcze.

Odnosząc się do dokumentów, rzecznik kanadyjskiego ministerstwa obrony Daniel Minden zapewnił, że Kanada "pilnie pracuje, by zwiększyć dowodzoną przez Kanadę grupę bojową NATO na Łotwie do poziomu brygady" i wskazał na inwestycje w obronę, w tym kupno 88 samolotów F-35 i wydatku 38,6 mld dolarów na modernizację sił w ramach wspólnego kanadyjsko-amerykańskiego Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prezydent zapowiada nowelizację ustawy dot. rosyjskich wpływów. Jest reakcja premiera z ostatniej chwili
Prezydent zapowiada nowelizację ustawy dot. rosyjskich wpływów. Jest reakcja premiera

– Nie zapoznałem się jeszcze w szczegółach z propozycjami prezydenta Andrzeja Dudy ws. komisji ds. badania rosyjskich wpływów – powiedział w piątek w Kanadzie premier Mateusz Morawiecki.

Katastrofa kolejowa w Indiach. Trwa akcja ratunkowa z ostatniej chwili
Katastrofa kolejowa w Indiach. Trwa akcja ratunkowa

Co najmniej 50 osób zginęło, a 300 zostało rannych i przewiezionych do szpitali w wyniku wykolejenia się pociągu pasażerskiego po zderzeniu z innym składem w piątek w stanie Orisa na wschodzie Indii - informuje agencja Reutera za lokalnymi mediami.

Zawsze czułem się tutaj jak w domu. Król Karol III przybył z wizytą do Rumunii z ostatniej chwili
"Zawsze czułem się tutaj jak w domu". Król Karol III przybył z wizytą do Rumunii

Król Wielkiej Brytanii Karol III przybył w piątek z pięciodniową wizytą do Rumunii. Upłynie ona brytyjskiemu monarsze głównie na odpoczynku na wsi w Siedmiogrodzie.

Obalamy kłamstwa zachodnich mediów. Youtuber zachwycony Polską [VIDEO] z ostatniej chwili
"Obalamy kłamstwa zachodnich mediów". Youtuber zachwycony Polską [VIDEO]

Sheku Mans jest studentem brytyjskiego uniwersytetu w Portsmouth, podróżnikiem, oraz dość popularnym youtuberem. Na YouTube jego kanał obserwuje ponad 40 tysięcy subskrybentów. Tym razem wybrał się do Polski.

Nie żyje gwiazda Piratów z Karaibów Wiadomości
Nie żyje gwiazda "Piratów z Karaibów"

Nie żyje Sergio Calderón, który był meksykańskim aktorem znanym m.in. z "Piratów z Karaibów". O śmierci 77-letniego gwiazdora poinformowały zagraniczne media. Wiadomo, co było przyczyną jego śmierci.

Polska policja finansowała stowarzyszenie „Nigdy więcej”? Stanisław Żaryn zabiera głos z ostatniej chwili
Polska policja finansowała stowarzyszenie „Nigdy więcej”? Stanisław Żaryn zabiera głos

Przy okazji ataków na sędziego Szymona Marciniaka, konto znane z szerzenia prorosyjskich tez kolportowało kłamstwa atakując i oczerniając polską policję – pisze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn.

Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Trybunał Konstytucyjny zdecydował z ostatniej chwili
Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne - orzekł w piątek Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.

z ostatniej chwili
Marciniak: Przepraszam, wyciągnę wnioski, spróbuję odbudować zaufanie

Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów - ogłosiła UEFA. Polski arbiter w oświadczeniu przeprosił za nierozważne zachowanie dotyczące udziału w wydarzeniu "Everest", zapewnił, że wyciągnie wnioski i postara się odbudować zaufanie.

Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów

UEFA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO] z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO]

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Książę William i Kate Middleton zostali przyłapani na sprzeczce. Cała sytuacja miała miejsce podczas rozmowy z nową księżniczką Jordanii na jej ślubie. Wszystko zarejestrowały kamery.

Emerytury
Stażowe