Czy można ubezpieczyć rezygnację z podróży?

Zbliża się urlop. Wycieczka marzeń została już dawno zaplanowana i opłacona. Niestety tuż przed samym wyjazdem doszło do nieprzewidzianego zdarzenia – choroba pokrzyżowała plany i nie możesz jechać. Czy to automatycznie oznacza utratę pieniędzy? Niekoniecznie, to zależy, czy masz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży!
 Czy można ubezpieczyć rezygnację z podróży?

Przed każdym wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. O jego zaletach dowiesz się więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Można także nabyć ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży i to właśnie taką ochroną zajmiemy się w tym artykule.

Rezygnacja z wycieczki – kiedy i na jakich warunkach?

Niestety doszło do losowego zdarzenia i nie możesz jechać na wykupione w biurze turystycznym wakacje. Czy to oznacza utratę pieniędzy? Aby odpowiedzieć na to pytania, zajrzeliśmy do Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Art. 47 wskazanej wyżej ustawy mówi, że podróżny ma prawo do odstąpienia od umowy dotyczącej udziału w imprezie turystycznej w dowolnym momencie przed jej rozpoczęciem. Musimy jednak pamiętać, że może to wiązać się z koniecznością dokonania opłaty na rzecz organizatora wyjazdu. Dlaczego?

Organizator wyjazdu w związku z organizacją podróży ponosi koszty, których nie można odzyskać. Tak więc w umowie z biurem podróży wskazuje się opłaty za odstąpienie od umowy. Co ważniejsze, nawet jeśli takich zapisów nie ma w dokumencie, to zgodnie z ustawą organizator może zażądać określonej opłaty.

Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto wcześniej wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki temu w wielu sytuacjach nie stracisz pieniędzy, choć rezygnacja musi wiązać się z nieplanowanymi i nadzwyczajnymi okolicznościami.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Każde ubezpieczenie ma określony przedmiot ochrony. W przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży jest to ryzyko związane z niemożliwością uczestniczenia w wyjeździe ze względu na losowe nieprzewidziane zdarzenia.

W biurze turystycznym czy u innego organizatora zazwyczaj wykupujemy podróż na długo przed wyjazdem. Z oczywistych względów nie możemy przewidzieć, czy nasz stan zdrowia lub inne okoliczności nie zmienią się do tego czasu. Tak więc ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała, gdy będziemy musieli:

 • zrezygnować z całego wyjazdu,
 • zrezygnować z noclegów,
 • anulować bilety związane z dotarciem na miejsce wypoczynku.

Jak to wygląda w praktyce i jakie warunki muszą być spełnione, by można było skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej?

Na przykład w Allianz ubezpieczenie rezygnacji z podróży dotyczy rezygnacji z biletu, noclegów, usługi turystycznej, a nawet zaplanowanej imprezy. Ochronę można wykupić na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem podróży, ale do 7 dni od wpłaty należności lub zaliczki za wyjazd czy jego rezerwacji. Ubezpieczyciel umożliwia także wykupienie polisy, gdy ten czas jest krótszy niż 30 dni, ale trzeba to zrobić w dniu rezerwacji wyjazdu – wymienia Tomasz Sowa, redaktor w mubi.pl.

Zazwyczaj ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży wykupuje się na co najmniej 30 dni przed wyjazdem. Ubezpieczyciele pozwalają także na nabycie ochrony, gdy czas do wyjazdu jest krótszy, ale wtedy najczęściej trzeba kupić ją w tym samym dniu co wycieczkę.

Kiedy działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała w dowolnej sytuacji. Na przykład wtedy, gdy turyście po prostu odwidzi się wyjazd i znajdzie inną wycieczkę, na którą koniecznie chce pojechać. Kiedy więc ono zadziała?

Zdarzenie musi być nieplanowane, nadzwyczajne, nagłe oraz losowe. Zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciele wskazują takie sytuacje. Zalicza się najczęściej do nich:

 • śmierć kogoś bliskiego,
 • nieszczęśliwy wypadek,
 • nagłe zachorowanie,
 • utrata pracy,
 • szkody na mieniu związane z przestępstwem (np. włamanie z kradzieżą),
 • utrata dokumentów w wyniku kradzieży,
 • niespodziewane otrzymanie wezwania do sądu w terminie wyjazdu,
 • wyznaczenie egzaminu poprawkowego, którego termin koliduje z wyjazdem.

Pamiętajmy, że to przykładowe sytuacje, w których ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży może zadziałać. Każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie kształtuje listę takich zdarzeń, więc mogą się one różnić w poszczególnych firmach. 

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o tej ochronie, to zajrzyj do poradnika na mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-od-rezygnacji-z-podrozy/. Znajdziesz tam dodatkowe informacje związane z ceną tego ubezpieczenia oraz przykłady, które wyjaśnią, jak ono działa.

Wakacje zbliżają  się i wiele osób ma już zaplanowany wyjazd lub właśnie go planuje. Ubezpieczenie turystyczne można kupić nawet w dniu wyjazdu, ale o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu warto pomyśleć od razu. Bezpiecznych i udanych wyjazdów! 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24 z ostatniej chwili
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24

Rząd Stanów Zjednoczonych podziela obawy związane z ustawami, które może się wydawać, że pozwalają na zmniejszanie zdolności głosujących do głosowania na tych, na których chcą głosować, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie – oświadczył na antenie TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Zdaniem byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego słowa amerykańskiego dyplomaty to „niebywały skandal dyplomatyczny”.

Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Emerytury
Stażowe