W sobotę beatyfikacja ofiar Komuny Paryskiej

Na sobotę 22 kwietnia planowana jest beatyfikacja ks. Henri’ego Planchat’a i czterech innych duchownych, zabitych przez uczestników Komuny Paryskiej. W 2021 r. Stolica Apostolska uznała ich męczeństwo, gdyż zostali zamordowani z nienawiści do wiary.
Rycina opublikowana w Le Monde Illustré, wykorzystująca fotomontaż Eugène'a Apperta przedstawiający egzekucję zakładników komuny paryskiej w więzieniu La Roquette W sobotę beatyfikacja ofiar Komuny Paryskiej
Rycina opublikowana w Le Monde Illustré, wykorzystująca fotomontaż Eugène'a Apperta przedstawiający egzekucję zakładników komuny paryskiej w więzieniu La Roquette / wikimedia commons/public_domain/Daudenarde, Louis-Josée-Amédée - https://www.parismuseescollections.paris.fr/de/node/468273#infos-principales

Komuna Paryska

Komuną Paryską nazwano wywołaną przez ugrupowania lewicowe rewolucję mieszkańców Paryża po kapitulacji Francji w wojnie z Prusami. Trwała od 18 marca do 28 maja 1871 roku. Przez marksistów uważana była za pierwszą dyktaturę proletariatu. Miała też charakter antykościelny. Rewolucjoniści zabili m.in. arcybiskupa Paryża Georges’a Darboy’a.

Wraz z ks. Planchat’em błogosławionymi zostaną ogłoszeni księża: Frézal Tardieu, Marcellin Rouchouze, Polycarpe Tuffier i Ladislas Radigue. Uroczystości w kościele św. Sulpicjusza w Dzielnicy Łacińskiej będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych.

Ks. Planchat

Ks. Henri Planchat poświęcił swe życie najuboższym. Pochodził z Wandei. Gdy miał 19 lat, w 1843 r. wstąpił do Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, grupującego świeckich, niosących w parafiach pomoc ubogim. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie. Był duszpasterzem w środowisku robotniczym Paryża. Starał się o powrót do Boga młodych ludzi, którzy się od Niego oddalili. Aresztowany został w Wielki Czwartek 1871 roku przez komunardów. Ponieważ rozstrzeliwano wówczas trzech zakładników za każdego zabitego komunarda, został rozstrzelany 26 maja tego roku wraz z 50 innymi osobami. W sumie zabito wtedy 10 księży (w tym 5, którzy mają być beatyfikowani 22 kwietnia), 36 żandarmów i 4 cywilów.

„Ksiądz Planchat był wzorem kapłana, pokornego, kochającego ubogich: to piękna postać, jakiej Kościół dziś potrzebuje” – podkreśla ks. Yvon Sabourin, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Męczennicy

Spośród 22. duchownych, zabitych przez komunardów w maju 1871 roku, procesem beatyfikacyjnym, wszczętym w 2008 roku, objęto tylko pięciu z nich. Według francuskiego tygodnika katolickiego „Le Pèlerin” ma to związek z miejscem Komuny Paryskiej w zbiorowej pamięci Francuzów jako lewicowego mitu – nienaruszalnej, braterskiej „rewolucyjnej utopii”. Zapomina się przy tym o profanacjach kościołów i cmentarzy oraz mordowaniu duchownych przez komunardów. Gdy w 2021 roku jedna z paryskich parafii zorganizowała procesję ku czci męczenników czasu Komuny, lewicowi aktywiści zaatakowali jej uczestników, wznosząc te same rewolucyjne okrzyki, co komunardzi przed 150 laty.

pb (KAI/lepelerin.com) / Paryż


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe