Bazylika św. Jana w Rzymie przeprasza za dopuszczenie anglikańskich duchownych do sprawowania liturgii

„Awarią komunikacji” określił pomocniczy biskup Rzymu sprawę pozwolenia duchownym anglikańskim na celebrowanie Eucharystii w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie.
Bazylika św. Jana na Lateranie Bazylika św. Jana w Rzymie przeprasza za dopuszczenie anglikańskich duchownych do sprawowania liturgii
Bazylika św. Jana na Lateranie / pixabay.com/Edyttka1388

Jak podaje agencja CNA, 18 kwietnia br. grupa 50 duchownych Kościoła anglikańskiego przez pomyłkę została dopuszczona do „sprawowania nabożeństw najwyższej rangi” w Bazylice św. Jana na Lateranie. 

Brak interkomunii

Przypomnijmy, że między Kościołami katolickim i anglikańskim nie ma interkomunii. Na fundamencie zaleceń Soboru Watykańskiego II wszyscy katolicy zobowiązani są do modlitwy o jedność chrześcijan, wspólne inicjatywy duchowe wspólnot różnych denominacji są działaniami, które mogą prowadzić nas do pełnej komunii Kościoła Chrystusowego w przyszłości, jednakże pomiędzy Kościołami nadal występują znaczne różnice doktrynalne, szczególnie w zakresie rozumienia istoty większości sakramentów. I tak Kościół katolicki nie uznaje święceń anglikańskich za ważne oraz za zgodne z ciągłością sukcesji apostolskiej.

W tym wypadku istotny jest również fakt odmiennego rozumienia obecności Chrystusa w Eucharystii.

Oświadczenie Watykanu

W wydanym przez kapitułę laterańską oświadczeniu poinformowano, że bp Guerino Di Tora – pomocniczy biskup Rzymu oraz wikariusz kapituły Bazyliki Laterańskiej – „wyraża głęboki żal z powodu tego, co wydarzyło się w ostatni wtorek, 18 kwietnia, w Bazylice św. Jana w Rzymie”.

„W rzeczywistości grupa około 50 księży w towarzystwie swojego biskupa [Jonathana Bakera – przyp. red.], wszyscy należący do Wspólnoty Anglikańskiej, celebrowała przy głównym ołtarzu rzymskiej katedry, naruszając normy kanoniczne” – podano. 

Bp Di Tora miał stwierdzić, że ów incydent spowodowany został „awarią komunikacji”.

Anglokatolicy

Anglikańscy duchowni należeli do konserwatywnego skrzydła swojego Kościoła, zwanego anglokatolikami, które nie akceptuje postępowego prawodawstwa anglikańskiego, niemniej są oni w komunii z Kościołem Anglii, nie z Kościołem rzymskokatolickim.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty? z ostatniej chwili
Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty?

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Rosja chce wpłynąć na wybory na Słowacji? Nad sprawą pracuje policja z ostatniej chwili
Rosja chce wpłynąć na wybory na Słowacji? Nad sprawą pracuje policja

Słowackie media piszą we wtorek o informacji byłego ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad’a, że Rosja chce wpływać na przedterminowe wybory na Słowacji. Dziennik „SME” napisał, że nad informacją pracuje policja. Według „Pravdy” były premier Eduard Heger potwierdził doniesienia b. ministra obrony.

Emerytury
Stażowe