Czy katastrofa smoleńska mogła być zamachem zleconym przez Putina? Polacy odpowiedzieli [SONDAŻ]

38 proc. respondentów uważa, że katastrofa smoleńska mogła być wynikiem zamachu zleconego przez Władimira Putina, 39 proc. – że nie. 23 proc badanych nie ma zdania w tej sprawie – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.
Szczątki samolotu na miejscu katastrofy (10 kwietnia 2010) Czy katastrofa smoleńska mogła być zamachem zleconym przez Putina? Polacy odpowiedzieli [SONDAŻ]
Szczątki samolotu na miejscu katastrofy (10 kwietnia 2010) / Wikipedia - Serge Serebro, Vitebsk Popular News / CC BY-SA 3.0

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie wpolityce.pl badani zostali zapytani, czy ich zdaniem "katastrofa prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku mogła być wynikiem zamachu zleconego przez Władimira Putina".

Czy katastrofa smoleńska mogła być wynikiem zamachu?

Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów, w tym 20 proc. oceniło, że "zdecydowanie" tak, a 18 proc., że "raczej" katastrofa smoleńska mogła być wynikiem zamachu. 39 proc. oceniło, że katastrofa smoleńska to nie efekt zamachu - w tym 23 proc. uważa, że "zdecydowanie" nie, a 16, że "raczej" nie. Ponadto, 23 proc. badanych nie miało jednoznacznego zdania w tej sprawie.

Wyniki te zostały nałożone na preferencje wyborcze. Jak wskazuje Social Changes, 77 proc. wyborców PiS uważa, że katastrofa smoleńska mogła być zamachem, 10 proc. - że nie. Wśród wyborców KO 86 proc. uważa, że katastrofa nie mogła być efektem zamachu, natomiast możliwość taką dopuszcza 7 proc. 59 proc. wyborców Polski 2050 uważa, że katastrofa nie mogła być zamachem, a 24 proc. że mogła. Pozostałe ugrupowania nie zostały uwzględnione w badaniu.

Pracowania Social Changes wskazuje, że zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 14 do 17 kwietnia 2023 r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1036 osób.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Od chwili, gdy zwolnił mnie dyrektor Miszczak... Katarzyna Dowbor nie gryzła się w język z ostatniej chwili
"Od chwili, gdy zwolnił mnie dyrektor Miszczak..." Katarzyna Dowbor nie gryzła się w język

Za nami Telekamery 2023. Program "Nasz nowy dom" otrzymał statuetkę za najlepszy program rozrywkowy. Katarzyna Dowbor była wielką nieobecną tegorocznej gali Telekamer. W rozmowie z Plotkiem opowiedziała o całej sytuacji.

Premier Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus z ostatniej chwili
Premier Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus

– Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus – poinformował w czwartek, w Dniu Dziecka, w Żabiej Woli (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył najmłodszym życzenia z okazji ich święta.

Beata Szydło: Dziś w PE kończymy prace nad raportem ws. obcych, w tym rosyjskich ingerencji. Dlaczego Polsce jest to odmawiane? z ostatniej chwili
Beata Szydło: Dziś w PE kończymy prace nad raportem ws. obcych, w tym rosyjskich ingerencji. Dlaczego Polsce jest to odmawiane?

W czwartek Parlament Europejski kończy raport komisji INGE2 w sprawie obcych, w tym rosyjskich, ingerencji w procesy demokratyczne Unii Europejskiej. Głos w tej sprawie zabrała Beata Szydło.

Bart Staszewski znowu zaatakował. Robert Winnicki zapowiada podjęcie kroków prawnych z ostatniej chwili
Bart Staszewski znowu zaatakował. Robert Winnicki zapowiada podjęcie kroków prawnych

Bart Staszewski jest aktywistą LGBT, za sprawą którego w międzynarodowej opinii publicznej pojawił się fake news na temat istnienia w Polsce rzekomych „stref wolnych od LGBT”. Jednak aktywista zajmuje się również atakami na tych, których uznał za „nieprawomyślnych gejów”.

Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka niespełna dwa lata temu we wsi Borowce k. Częstochowy. Poszukiwania podejrzanego są kontynuowane – podał w czwartek rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna” z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna”

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem, jak informuje brytyjski dziennik „Telegraph”, Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Emerytury
Stażowe