Podwyżki w fabryce Stellantis w Tychach

W maju miesięczne wynagrodzenia pracowników tyskiego zakładu FCA Poland wchodzącego w skład koncernu Stellantis wzrosną o 405 zł brutto. Jest to kolejna podwyżka płac w tej fabryce w 2023 roku. W sumie od stycznia zarobki w firmie wzrosły o ponad 800 zł brutto. Kwota ta obejmuje podniesienie stawek zasadniczych oraz miesięcznej premii.
Linia montażowa w jednej z fabryk Stellantis - zdjęcie poglądowe Podwyżki w fabryce Stellantis w Tychach
Linia montażowa w jednej z fabryk Stellantis - zdjęcie poglądowe / fot. Wikimedia Commons/Ottaviani Serge

Majowa podwyżka została zagwarantowana w porozumieniu podpisanym przez pracodawcę i związki zawodowe, w tym „Solidarność”, 14 kwietnia. Obok podwyższenia miesięcznej wynagrodzeń zakłada ono wzrost dodatków dla pracowników zatrudnionych w służbie utrzymania ruchu. Osoby wykonujący pracę w systemie ciągłym będą otrzymywały dodatek wynoszący 400 zł brutto, czyli o 160 zł więcej niż do tej pory. Natomiast dodatek dla pracowników, którzy zgodnie z harmonogramem, będą przychodzili do pracy w niedziele, został podwyższony ze 120 zł do 200 zł brutto.

"Pracownicy liczą na wyrównanie zarobków"

Przewodnicząca „Solidarności” w firmie Wanda Stróżyk przypomina, że w styczniu weszła w życie podwyżka wynegocjowana z pracodawcą przez związki jeszcze w 2022 roku. To oznacza, że w sumie w tym roku zarobki w zakładzie wzrosły o 817 zł brutto. – To nie jest mała kwota, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w przeszłości płace były zamrożone przez kilka lat z rzędu. Podwyżki, które teraz negocjujemy nie rekompensują pracownikom strat, które wówczas ponieśli. W efekcie wynagrodzenia w gliwickim zakładzie Stellantis są znacznie wyższe. W Tychach stawki zasadnicze monterów, którzy stanowią największą grupę zawodową, są niższe nawet o ok. 1000 zł. Pracownicy liczą na wyrównanie zarobków, stąd trudno się dziwić, że chcieliby większych podwyżek – mówi Wanda Stróżyk.

W tyskiej fabryce zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Emerytury
Stażowe