Papież o podziałach zagrażających jedności Kościoła: To diabeł jest specjalistą od walki z jednością

O podziałach, które zagrażają dziś jedności Kościoła, oraz o potrzebie przejrzystości w zarządzaniu kościelnymi finansami, mówił Franciszek na audiencji dla amerykańskiej fundacji Papal Foundation, która finansowo wspiera działalność Ojca Świętego i różnych dzieł Kościoła. Papież przypomniał, że podczas Ostatniej Wieczerzy to właśnie Piotrowi powierzył Pan Jezus misję utwierdzania braci w wierze i bycia widzialnym znakiem jedności Kościoła.
Papież Franciszek Papież o podziałach zagrażających jedności Kościoła: To diabeł jest specjalistą od walki z jednością
Papież Franciszek / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Franciszek zauważył, że w tej misji uczestniczą też wszyscy, którzy, tak jak Papal Foundation, na różne sposoby wspierają papieża w jego posłudze. Powinno im więc również zależeć na umacnianiu jedności Kościoła.

Specjalność diabła

- Widzimy niestety, że również w naszych czasach jedność Kościoła jest raniona przez podziały. To diabeł jest specjalistą od walki z jednością, tak, to jego specjalność! Podziały są często spowodowane przez wpływy ideologii i ruchów, które mają niekiedy dobre intencje, lecz ostatecznie przyczyniają się do wzniecania stronnictw i krytyki. Każdy umacnia się w poczuciu wyższości, gdy chodzi o to, w jaki sposób należy praktykować wiarę. Jest to tym poważniejsze, że stosuje się terminologię światową, przede wszystkim o charakterze politycznym, kiedy jest mowa o Kościele czy samej wierze – analizował papież. 

Przypomniał, że „św. Paweł przestrzegał rodzący się Kościół przed takimi czynnikami podziałów, w których mówi się w sposób powierzchowny bądź całkowicie odrzuca się naturę Kościoła jako jedności w różnorodności, jedności bez ujednolicania”. Wskazał że „Tym, który tworzy taką jedność bez jednolitości, jedynym, który potrafi to zrobić, jest Duch Święty”.

Umacnianie jedności

Franciszek przyznał, że członkowie Papal Foundation, kierując się szczerą wiarą i pragnieniem wspierania innych, wznoszą się ponad takie sekciarskie podziały. Umacniają oni jedność poprzez coroczne dary finansowe, różnorodne programy stypendialne, które udzielają istotnego wsparcia, bez uprzedzeń i dyskryminacji, barciom i siostrom na całym świecie. Papież wskazał w tym kontekście na potrzebę przejrzystości.

- Jak wiecie, w ostatnich latach Stolica Apostolska poczyniła znaczące kroki, aby zapewnić, że posługa jej różnych dykasterii, instytucji i urzędów na rzecz Kościoła powszechnego i społeczeństwa będzie wypełniana z należytą transparencją. Jest to szczególnie ważne w posłudze charytatywnej, która jest możliwa dzięki dobrej woli i hojności wielu ludzi na całym świecie. Choć nie można tego porównywać do ogromnych szkód, które zostały spowodowane przez nieumiejętność zapewnienia najsłabszym ochrony przed nadużyciami, to jednak również skandale finansowe, spowodowane przez brak czujności i przejrzystości, naruszają dobre imię Kościoła i mogą zakwestionować wiarygodność samej wiary – stwierdził Franciszek.

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe