Afera GetBack. Capitea spłaca kolejnych wierzycieli

Jak podaje PAP MediaRoom, dla Capitea, czyli spółki spłacającej wierzycieli poszkodowanych w wyniku afery Getback, marzec 2023 roku był kolejnym miesiącem realizacji płatności ratalnych. Do tej pory wypłacono już 6 rat układowych o łącznej wartosci 104 mln zł oraz rozliczono 700 mln zł wierzytelności zabezpieczonych. Oznacza to, że spółce zostało 500 mln zł do spłaty.
Banknoty Afera GetBack. Capitea spłaca kolejnych wierzycieli
Banknoty / pixabay.com

Afera Getback obok Amber Gold była jedną z największych tego typu afer w historii powojennej Polski. Firma była winna ok. 2.6 mld złotych osobom posiadającym obligacje.

- Capitea tylko w marcu b.r. zrealizowała wypłatę pozostałej części raty układowej nr 6 w wysokości ponad 40 milionów złotych, a przelewy trafiły do prawie 10 tysięcy wierzycieli - czytamy w komunikacie PAP.

Prezes Capitea o spłacie rat

Jak przekazał prezes Capitea Radosław Barczyński, „zgodnie z interesem wierzycieli układ z wierzycielami mówi, że grupa Capitea będzie spłacać zobowiązania dawnego Getbacku do 2028 roku, w tym 600 milionów złotych jako raty układowe oraz 700 milionów złotych wierzytelności zabezpieczonych”.

Capitea wypłaciła już "prawie 10 tysiącom wierzycieli niezabezpieczonych kwotę 104 milionów złotych a wierzycielom zabezpieczonym około 500 milionów złotych".

Kiedy Capitea zakończy okres spłaty?

Jak przekazała Paulina Pietkiewicz z zarządu firmy, Capitea jest "w sporach prawnych o łącznej wartości przekraczającej 500 milionów złotych z kilkudziesięcioma podmiotami".

- Kilku kontrahentów zawarło z nami ugody, uzyskaliśmy kilka wyroków prawomocnych, z niektórymi prowadzimy mediacje. Jest też duża grupa pozwanych, która za wszelką cenę próbuje uniknąć odpowiedzialności majątkowej - dodała członek zarządu spółki.

- Nie wiemy, jak długo jeszcze potrwa ten proces, pandemia spowolniła tempo postępowań sądowych. Jeżeli wygramy ten spór i środki z depozytu wraz z odsetkami trafią do Capitea to wstępnie szacujemy, że będziemy mogli podwyższyć wypłaty dla obligatariuszy Getback z aktualnego 25% do powyżej 30% - powiedziała cytowana przez PAP Paulina Pietkiewicz.

Zgodnie z planami spółki Capitea, w zakresie wierzytelności Getback, siódma rata układowa zostanie wypłacona we wrześniu 2023 roku, co w przekonaniu zarządu spółki jest dobrą prognozą na wykonanie komponentu roszczeń z Planu Restrukturyzacji, a nawet na potencjalną nadwyżkę w tym komponencie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe